Bilirubin Nedir?

Bilirubin Nedir?

Normal Değerler : Direkt : 0.1-0.3 mg/dL Indirekt : 0.2-0.7 mg/dL Kan dolaşımında olan kırmızı kan hücrelerinin takriben 120 günlük ömürleri vardır. Bunlar ömürlerini tamamladıktan sonra çoğunluğu dalakta olmak üzere vücudun farklı yerlerinde parçalanır. Bu şekilde açığa çıkan bilirubin karaciğere götürülür. Bilirubin sarı renklidir. Karaciğerde özel işlem gören bilirubin suda çözülebilien bir hale gelerek, safra […]

Normal Değerler : Direkt : 0.1-0.3 mg/dL
Indirekt : 0.2-0.7 mg/dL

Kan dolaşımında olan kırmızı kan hücrelerinin takriben 120 günlük ömürleri vardır. Bunlar ömürlerini tamamladıktan sonra çoğunluğu dalakta olmak üzere vücudun farklı yerlerinde parçalanır. Bu şekilde açığa çıkan karaciğere götürülür. sarı renklidir. Karaciğerde özel işlem gören suda çözülebilien bir hale gelerek, safra yoluyla bağırsağa atılır. Karaciğerde bu işleme maruz kalan bilirubine direk, işlem görmemişine indirek denir.

Bilirubin Artığı Durumlar: Anlattığımız bu sistemde oluşabilecek bir aksama kanda bilirubin düzeyinin yükselmesi demek olur. Bu da kırmızı kan hücrelerinde aşırı yıkım, safra yolu tıkanıklığı ve karaciğer hastalıklarına neden olur. Kan bilirubin seviyesinde yükselme ve koyu ten rengiyle tipik sarılık ortaya çıkar. Kandaki indirek bilirubin onranı yaşla ters orantılı olarak sinir sistemine geçebilir. Özellikle yeni doğan bebeklerde en çok anne ve bebekteki kan uyuşmazlığının neden olduğu bilirubin yükselmesi bebek ne kadar küçükse o boyutta büyük bir doku yıkımına neden olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM