Bıngıldak Nedir?

Bıngıldak Nedir?

Beyin dokusu kendini saran beyin zatları ve birden fazla kemikten oluşan kafa tasıyla korunur. Anne karnında geçirilen dönemde bu kemikler arasında birleştirici hatlar yani sütürler ve bıngıldak adı verilen baklava dilimi şeklinde olan bölgeler olur. Doğumdan önce altı tane olan bıngıldağın doğum öncesinde beş tanesi kapanır ve doğum sonrası sadece başın önünde bir bıngıldak kalır. […]

Beyin dokusu kendini saran beyin zatları ve birden fazla kemikten oluşan kafa tasıyla korunur. Anne karnında geçirilen dönemde bu kemikler arasında birleştirici hatlar yani sütürler ve adı verilen baklava dilimi şeklinde olan bölgeler olur. Doğumdan önce altı tane olan bıngıldağın doğum öncesinde beş tanesi kapanır ve doğum sonrası sadece başın önünde bir bıngıldak kalır.

Bıngıldak kafa kemiklerinin birleşme noktaları arasında bağ dokudan oluşmuştur. Üstünde saçlı deri ve deri altı yağ dokusundan oluşur. 2 yıl içinde hızlı bir şekilde büyüyen beyine normal şartlarda kafa kemiklerinin büyümesi uyum sağlayamaz. Bıngıldak sayesinde beyin dokusuna zarar vermeden kafa büyür. Kafa kemikleri esnek olmadığı için kafa içinde gelişebilecek, ani basınç ve hacim değişimlerinde kafa kemikleri genişleyemez. Bıngıldak sayesinde yan etkiler azalır.

Bıngıldak bebek doğduktan 12-18 ay sonrasında kapanır. Nadir görülse de bazı çocukların arka bıngıldağı da açıktır ve bu genelde 3 ay içinde kapanmalıdır. Bıngıldağın erken kapandığı durumlarda baş büyümesi devam etmekte olduğu için sık sık baş çevresinde ölçüm yapılması gerekir. Bıngıldak sert bir darbe almadığı sürece bıngıldağa dokunmak bebeğe zarar vermez. Bıngıldak sanıldığı gibi çok hassas ve korunaksız değildir. Sert darbe olmadıkça hafif çarpmalarla zarar görmez. Bebek nefes alıp verirken veya ağlarken bıngıldakta şişme görülmesi gayet normal bir durumdur.

Bıngıldakla ilgili tehlikeli durumlar:
Vücutta sıvı kaybına neden olan, ishal, kusma gibi rahatsızlıklarda bıngıldakta çökme meydana gelir. Bu durum sıvı kaybının ciddi düzeyde olduğunu gösterir. Bazen bıngıldakta şişme meydana gelir. Bu şişme menenjit, tümör ve omurilik sıvısının artışı sonucu meydana gelebilir. Erken müdahale edilmesi gereken bu durumlarda çocukta hastalığa dair başka bulgularda görülür ve sağlıksızdırlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM