Biyolojik Saat

Biyolojik Saat

Beynimiz ve vücudumuz uyku, uyanıklık ve aydınlık, karanlık döngüsünü takip eder. Uyku dönemi vücudun yeniden yapılanıp yenilendiği dönemdir ve hayatımızın üçte biri uykuda geçer. Uyku sırasında beyin her gün maruz kaldığı bilgi akışını düzenlemek ve saklamak için kesintisiz bir zaman elde etmektedir. Fiziksel, zihinsel ve ruhsal sağlığımız için uyku önemlidir. Biyolojik saatin 24 saatlik periyodu […]

Beynimiz ve vücudumuz uyku, uyanıklık ve aydınlık, karanlık döngüsünü takip eder. Uyku dönemi vücudun yeniden yapılanıp yenilendiği dönemdir ve hayatımızın üçte biri uykuda geçer. Uyku sırasında beyin her gün maruz kaldığı bilgi akışını düzenlemek ve saklamak için kesintisiz bir zaman elde etmektedir. Fiziksel, zihinsel ve ruhsal sağlığımız için uyku önemlidir. Biyolojik saatin 24 saatlik periyodu sırasında üretilip ayrıştırılan proteinler, hayvanların davranışlarını düzenleyen vazopressin hormonunun salgılanması rol oynuyor.

Uyku paterniniz tarafından düzenlenir. Bu doğal zamanlayıcı 24 saati esas alarak aydınlık ve karanlık döngüsü ile birlikte senkronize çalışır. uyuma uyanma, yeme içme, atıkları atma, onarma vb. fonksiyonların zamanında yapılmasını denetler ve hormonlarla beyne ait kimyasal olan maddelerden vücut ısısı, kalp ve soluk hızı gibi yüzlerce madde ve işlemde değişikliklere sebep olur. Kişiden kişiye farklılık gösterir.

Bazı araştırmalarda bu iç saatin, optik sinirlerin hemen üstünde bulunan ve beynin belirgin iki bölgesinde yerleşmiş olabileceği kanaatindedirler. Beyin hücrelerinden oluştuğu varsayılan bu kümelerin elektriksel ve kimyasal ürünlerinin, vücudumuzun çeşitli sistemlerini uyaran ve baskılayan hormon yapımına yönelttiği düşünülmektedir. Gün içinde fonksiyonlarımız biyolojik saatimize göre değişim gösterir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İlgi Görenler