Biyopsi Nedir? Biyopsi Nasıl Yapılır?

Biyopsi Nedir? Biyopsi Nasıl Yapılır?

Bir dokudaki hastalığı, özelliklerini ve yapısını anlamak için ameliyatla o dokudan alınan örneklere biyopsi denir. Küçük bir alandaki hasta doku tümüyle çıkarılırsa biyopsi tedavi edici nitelikte olur. Alınan parça uygun bir sıvı içerisinde patoloji laboratuvarına gönderilir. Sıvı %10 formüldür. bulunmaz ise 70 derece alkol kullanılmalıdır. Yumuşak dokuda oluşan normal bir biyopsi 36 ile 48 saat […]

Bir dokudaki hastalığı, özelliklerini ve yapısını anlamak için ameliyatla o dokudan alınan örneklere denir. Küçük bir alandaki hasta doku tümüyle çıkarılırsa biyopsi tedavi edici nitelikte olur. Alınan parça uygun bir sıvı içerisinde patoloji laboratuvarına gönderilir. Sıvı %10 formüldür. bulunmaz ise 70 derece alkol kullanılmalıdır. Yumuşak dokuda oluşan normal bir biyopsi 36 ile 48 saat içinde sonuç verir. Ancak katı dokulardan alınan biyopsi daha uzun sürer. Nedeni katı dokuların asitle yumuşatılması gerekliliğidir.

İlk biyopsi, 11. yüzyılda tarafından bir tiroid nodülünde (guatr) iğne ile alınan dokunun incelenip değerlendirilmesi şeklinde yapıldıktan sonra günümüze kadar çok değişiklik göstermiştir. İlginç olan şudur ki, aradan geçen 1000 yıla rağmen tiroid nodüllerinde iğne biyopsisi hala vazgeçilmez bir yöntemdir.

Meme kanseri vb. hastalıklarda ameliyat sırasında önce biyopsi yapılır. Dondurulan örnek incelenir. Bu işleme frozen adı verilir. Eğer alınan örnekte kanser varsa kanserli meme çıkarılır. Kanser bulunmazsa biyopsi yeri dikilerek ameliyat bitirilir. Böbrek ve bazı organlara iğne ile yapılan biyopsi yöntemi uygulanır. Bu yöntemler sayesinde büyük ameliyatlara duyulan gerek ortadan kalkmış olur.

Biyopsi 3 kısımda yapılabilir.
(İİAB veya ): Biyopsi alınacak kitle veya organ içine gönderilen ince iğne yardımıyla hücre alınmasıdır. Günümüzde en yaygın olarak kullanılan yöntemdir. Genelde anestezi gerektirmez. Hasta sonrasında günlük hayatına hemen geri dönebilir. İnceleme kısa sürede tamamlanır. Ancak doğru yeren biyopsi alınmaması veya alınan parçanın yetersiz kalması gibi dezavantajları vardır.

, : Radyolojik görüntüleme yöntemleri (ultrason, tomografi, mammografi, MR gibi) rehberliğinde biyopsi alınacak kitle veya organın içine gönderilen kesici bir iğne yardımıyla doku alınmasıdır. Bölgesel anestezi yapılır. Akabinde hasta günlük hayatına geri dönebilir. Patolojik inceleme daha detaylı yapılır. Yanlış yerden örnek alma riski bu biyopsi yönteminde de mevcuttur.

Açık (cerrahi) biyopsi: Bir cerrah uzmanı tarafından yapılır. Biyopsi alınacak kitle veya organa ulaşılıp cerrahi yöntemle parça alınır. Lokal ya da genel anesteziyle yapılır. Yanlış yerden veya yetersiz örnek alınma olasılığı yoktur. görüntülenme yöntemiyle ulaşılamayan kitlelerde, iğne biyopsinin riskli olacağı durumlarda, kitlenin başka bir operasyon sırasında fark edilmesinde, teknik olanakların iğne biyopsiye izin vermemesi durumunda, öncesinde iğne biyopsisi yapıldığı halde tanı konamaması durumunda yapılır.

?
Hasta en az son 12 saattir aç olmalıdır. Sol yanı üzerine yatırılan hastanın, göğüs kafesinin sağ yanına karaciğer düzeyine yerel anestezi yapılır. Özel biyopsi iğnesiyle karaciğere girilerek doku parçası alınır. Ve patolojiye gönderilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM