Böbrek Kanseri

Böbrek Kanseri

Ailesinde böbrek hastalıkları, böbrek kanseri olan kişilerin böbrek kanserine yakalanma riskleri, diğer insanlara göre 4 kat daha fazladır. Karnın arka duvarına yerleşmiş böbreklerde kanser genelde erken evrede belirti vermezler. Böbrek kanserine yakalanan kişilerin %50’si bu hastalığı tesadüfen öğreniyorlar. Yaklaşık olarak her yıl 200 bin kişiye böbrek kanseri (renal hücredeki karsinum) tanısı konuyor. 100 bin hasta […]

Ailesinde , olan kişilerin böbrek kanserine yakalanma riskleri, diğer insanlara göre 4 kat daha fazladır. Karnın arka duvarına yerleşmiş böbreklerde kanser genelde erken evrede belirti vermezler. Böbrek kanserine yakalanan kişilerin %50’si bu hastalığı tesadüfen öğreniyorlar. Yaklaşık olarak her yıl 200 bin kişiye böbrek kanseri () tanısı konuyor. 100 bin hasta ise bu hastalık sebebiyle hayatını kaybediyor.

Sık görülen böbrek kanseri ölüm oranı en yüksek ürolojik tümörlerden. Ürogenital kanserler içinde prostat, mesaneden sonra böbrek kanseri geliyor. Böbrek kanseri genelde sinsi gelişen ve ilerleyen zamanlarda da pek belirti vermeyen bir kanser türüdür. Bu yüzden geç teşhis edilir ve bu genelde metastatik yapıdadır.

Böbrek kanserinde ağrılı, kanlı idrar yapma, ele kitle gelmesi gibi şikayetler baş gösterir. İlk evrelerde ateş, kilo kaybı, gece terlemeleri görülür. Sigara kullananlarda, obeslerde, hareketsiz yaşantısı olanlarda böbrek kanseri riski daha yüksektir. Her hastalıkta olduğu gibi böbrek kanserinde de erken teşhis önemlidir. Bu yüzden bu belirtilerle karşılaşan kişilerin mutlaka bir doktora görünmesi gerekir.

Tanıda ultrasonografi ve bilgisayarlı tomografi kullanılır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte küçük ve erken evre tümörlerin saptanması kolaylaşmıştır.

Tedavide en etkili yöntem cerrahi yöntemlerdir. Ameliyatlar açık yada laparoskopi şeklinde yapılır. Hasta ayakta veya 1 gece hastanede kalarak bu yöntemlerle tedavi olabilir. Tümörün dondurularak yok edilmesini sağlayan ’’ veya tümörün ısıtılarak yok olmasına olanak veren ’’ gibi yöntemler, küçük ya da organa sınırlı tümörlerin tedavisinde önemli gelişmelerdir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM