Böbrek Kistleri

Böbrek Kistleri

İçi sıvı dolu keseciklere kist denir. Vücudun değişik organlarında görülebilir. Hiç belirti vermeyeceği gibi, iltihaptan, yüksek tansiyona kadar vahim durumlara yol açabilir. Böbrek kisti; böbreğin yapısında içinde sıvı bulunan tek ve ya çok sayıda kese olması durumudur. 2’ye ayrılırlar. a- Basit kist (tek veya bir kaç kistten oluşur) Sonradan oluşmuştur. Böbreğin alt veya üst kısmında […]

İçi sıvı dolu keseciklere kist denir. Vücudun değişik organlarında görülebilir. Hiç belirti vermeyeceği gibi, iltihaptan, yüksek tansiyona kadar vahim durumlara yol açabilir.

Böbrek kisti; böbreğin yapısında içinde sıvı bulunan tek ve ya çok sayıda kese olması durumudur. 2’ye ayrılırlar.

a- Basit kist (tek veya bir kaç kistten oluşur)
Sonradan oluşmuştur. Böbreğin alt veya üst kısmında 1-2 mm ile 5-10 cm büyüklüğünde olabilir. Oluşmasının en büyük sebebi böbreğin süzücü kanalının tıkanmasıyla geride idrar birikmesidir. Büyümedikçe belirti vermez ve büyümeye bağlı olarak yan ağrı yada karın ağrısı yapabilir.

b- (çok kist oluşumudur, sayılamayacak kadar)
Kalıtsal bir hastalıktır. Ebeveynlerden çocuğa aktarılabilir. İki böbrekte de kist oluşumları görülür. Kistlerin sayısına ve büyüklüklerine paralel olarak böbrekteki sağlam doku azalır ve bu durum böbrek yetmezliğine kadar gidebilir. Kesin ve net bir tedavisi yoktur. Ortaya çıkan soruna göre bir tedavi planı yapılır. İltihap olduğunda tedavi edilir. Üre yükseldiğinde, diyet gerektiğinde diyaliz yapılır. Böbreğin çalışma temposu sınırlanmaya çalışılır. Kurtulmak için böbrek nakli yapılabilir. İdrarda kanama, hipertansiyon, baş ağrısı, kilo kaybı ve böbrek bölgesinde ağrı ile belirti verir.

nasıl anlaşılır?
Ultrasonografi, tomografi gibi radyolojik yöntemler böbrek kisti tanısında önemlidir. Böbrek kanseri ile karıştırılan böbrek kistleri bu yöntemlerle kanserden kolaylıkla ayrılabilir. Böbrek kistleri görülme yaşı bölgeye ve diğer belirlemelere göre değişir. Basit kistler zararsızdır ve genelde belirti vermezler. Tedaviye ihtiyaç yoktur ve yaşlandıkça görülme oranı artar. Genetik yani ailesel özellikler gösteren kistler zararlıdır. Daha öncede belirttiğimiz gibi, yüksek tansiyondan iltihaba, taştan kanamaya ve hatta böbrek yetmezliğine yol açabilirler.

Nasıl tedavi edilir?
Çok büyümediyse tedaviye gerek duyulmaz. Ancak iltihabik bir durumda ve 5 cm’den büyük kistlerde tedavi önerilir. Kistler iğne ile boşaltılabilir fakat neden ortadan kalkmadığı için bu durum tekrarlar. Çözüm kistin alınmasıdır. Karın yan bölgesinden gerçekleştirilen ameliyatların yanında laparaskobik yöntemle de kistler alınabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM