Böbrek Nakli

Böbrek Nakli

Son evre böbrek yetmezliğinin tedavi yöntemi böbrek transplantasyonudur. Transplantasyon sonrasında böbrek fonksiyonlarının yerine gelmesiyle birlikte tüm diğer fiziksel ve ruhsal sorunlarda düzelmeye başlar. Fakat takılan böbreğin vücut tarafından ret edilmesi (rejeksiyon) gibi sorunlarla da karşılaşmak mümkün. Böbrek nakli ancak 2 kaynaktan yapılabilir. 1. Canlı vericiden (yakın veya uzak akraba, eş) 2. Kadavradan Canlı vericiler: 1. […]

Son evre böbrek yetmezliğinin tedavi yöntemi böbrek transplantasyonudur. sonrasında böbrek fonksiyonlarının yerine gelmesiyle birlikte tüm diğer fiziksel ve ruhsal sorunlarda düzelmeye başlar. Fakat takılan böbreğin vücut tarafından ret edilmesi () gibi sorunlarla da karşılaşmak mümkün.

Böbrek nakli ancak 2 kaynaktan yapılabilir.
1. Canlı vericiden (yakın veya uzak akraba, eş)
2. Kadavradan

Canlı vericiler: 1. derece akrabalar (anne, baba, kardeş, çocuklar)
2. derece akrabalar (amca, hala, dayı, teyze) ve akraba olmayan uygun vericiler (b5 gibi)

Kadavra verici: Beyin ölümü gerçekleşmiş bir enfeksiyonu, kanser durumu olmayan kişiler.

Kadavra ve canlı vericilerde A-B-0 kan grup uyumu ve doku ile negatif crossmatcg uyumu gerekir. Burada Rh faktörü önemli değildir.

Kan bağının olduğu birileriyle yapılan böbrek nakilleri çoğu kez başarılı olur ve vücut böbreğe rahatlıkla uyum sağlar. Alıcı ve vericinin iyi incelenmesi bu başarıyı arttırır. Canlı vericiden yapılan nakillerin başarı oranı oldukça yüksektir. Bunun yanında son yıllarda yeni ilaçlar sayesinde kadavradan yapılan böbrek nakilleri de başarı oranını yükseltmiştir. Yapılan ilaç tedavisiyle tansiyon, iltihaba neden olan böbrek varsa transplantasyondan 3-4 hafta önce ameliyatla çıkartılırlar.

Transplantasyon öncesinde alıcı ve vericinin tüm tetkikleri yapılır. Böbrek nakline karar verildiğinde alıcı ve verici hastaneye yatırılarak, ameliyattan 3 gün öncesi alıcının bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlara başlanarak, hasta tek başına bir odaya yatırılır. Ameliyatta böbrek kasık bölgesine yerleştirilir. Ameliyat sonrasında bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlara devam edilir ve hasta iki üç hafta daha hastanede yatırılır. Taburcu edildikten sonrada belirli dönemlerde kontrole gelmesi gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM