Böbrek Rahatsızlıklarının Nedenleri

Böbrek Rahatsızlıklarının Nedenleri

Kronik böbrek sorunları, genelde kişilerin yaptığı bir takım hatalardan dolayı meydana geliyor. Aşırı tuz kullanımı, protein fazlalığı vb. durumlar böbreklerin düzenli çalışmasına engel olabiliyor. Bunun sonucunda ise kronik böbrek hastalığı problemi yaşanıyor. Türkiye’de her 7 kişiden biri kronik böbrek sorunu yaşıyor. Bunun en büyük faktörü sağlıksız ve bilinçsiz yaşam sürmek. Böbrek, tansiyon ve kanın alyuvar […]

Kronik böbrek sorunları, genelde kişilerin yaptığı bir takım hatalardan dolayı meydana geliyor. Aşırı tuz kullanımı, protein fazlalığı vb. durumlar böbreklerin düzenli çalışmasına engel olabiliyor. Bunun sonucunda ise kronik böbrek hastalığı problemi yaşanıyor.

Türkiye’de her 7 kişiden biri kronik böbrek sorunu yaşıyor. Bunun en büyük faktörü sağlıksız ve bilinçsiz yaşam sürmek. Böbrek, tansiyon ve kanın alyuvar dengesinin sağlanmasında, vücuttaki zararlı birikimlerin atılmasında önemli görevler alır. Bu nedenle böbrek sağlığını korumak son derece önemli.

Böbrek konusunda yapılan en büyük hatalardan biri fazla tuz kullanımı. Sağlıklı kişi günde maksimum 4 gram tuz tüketebilir. Dünya oranlarına bakıldığı zaman Türkiye’de tuz tüketme konusunda 1. sırada yer alıyor. Bunun sonucu ülkemizin tuz kullanımında çok bilinçsiz olduğu dikkat çekiyor. Kalp ve damar, böbrek gibi organların sağlığı için tuzu olabildiğince az kullanın.

Diğer bir yanlış da az su içmek. Düzenli ve yeteri su tüketmek metabolizmanın sağlıklı çalışması demektir. Vücut susuz kaldığı taktirde, direk olarak böbrekler etkilenir. Sağlıklı bir kişinin günde en az 2 litre su içmesi gerek. Böbrek taşlarını engelleme konusunda da su önemli rol oynar.

Böbrek konusunda dikkatli olmayanlar genelde idrar tutmayı severler. İdrar tutmanın sonuçları çok ağır olabilir. Böbrek yetersizliği, mesanenin yapısında bozukluk, idrar yolu enfeksiyonları gibi sorunlar gelişebilir. İdrar geldiği an tutulmamalı hemen tuvalete gidilmelidir.

Sigara alışkanlığı olanlarda böbreklerini düşünmesi için bırakmalıdır. Kalp ve damar sağlığı için sigara içmemek ne kadar önemliyse böbrek için de aynı oranda önemlidir. Sigara içen kişinin böbrek damarları tıkanabilir ve kan basıncı gibi işlevler düzenli yapılamaz. Böbrek hastalıklarında sigara içen kişilerin ölüm oranı normale göre 4 kat yüksektir.

Rastgele ilaç kullanımı da böbrekleri doğrudan etkiler. Ateş düşürücü, ağrı kesici ve her çeşit antibiyotik ilaçların gelişi güzel alınması böbrek sağlığını ciddi anlamda riske sokuyor. Hekim tarafından önerilmeyen hiç bir ilacı kendi başınıza almayın. Nitekim ilerde böbrek yetmezliği gibi sorunlar karşınıza çıkabilir. Çok zordaysanız ağrı kesici olarak parasetamol türündeki ilaçları doktor önderliğinde alabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM