Böbrek Taşları

Böbrek Taşları

Böbrekler kandan süzülen ve vücut için gereksiz fazla sıvıyı idrar olarak vücuttan atarken, beraberinde atılan katı maddeler idrar yollarının içine çöker ve böbrek taşını meydana getirir. İdrarı oluşturan suyun az, atığın fazla olması bunun yanında taş oluşumunu engelleye bazı maddelerinde azlığı farklı kristallerin idrarda çökmesine neden olabilir. Böbrek taşları değişik sayı ve boyuttadır. Sıcak iklimde […]

Böbrekler kandan süzülen ve vücut için gereksiz fazla sıvıyı idrar olarak vücuttan atarken, beraberinde atılan katı maddeler idrar yollarının içine çöker ve taşını meydana getirir. İdrarı oluşturan suyun az, atığın fazla olması bunun yanında taş oluşumunu engelleye bazı maddelerinde azlığı farklı kristallerin idrarda çökmesine neden olabilir. değişik sayı ve boyuttadır.

Sıcak iklimde yaşayan, bazı sebeplerden dolayı aşırı terleyen, çok egzersiz yapan biri fazla sıvı kaybettiği için idrar miktarı azalır. Bu taş oluşumu riskini yükseltir. Bunun yanında ailesinde daha önce olan kişilerde, idrar yolu enfeksiyonlarında, normal olmayan böbreklerde taş olasılığı daha yüksektir. Mide asidi gidere ilaçlar, kalsiyum, C ve D vitaminleri, kortizon, bir takım antibiyotikler, idrar söktüren ilaçlarda oluşumunu etkileyip buna zemin hazırlar.

Böbrek taşları farklı boyutlarda, farklı sayılarda ve yapıda olurlar. En sık görülen kalsiyum taşlarıdır. Enfeksiyon taşları genelde iri böbrek taşlarıdır. Kadınlarda daha sık görülür. Ürik asit taşları ise et ağırlığı olan diyetle beslenenlerde olur. Gut hastalığı kemoterapi bu oluşumu kolaylaştırır. Direk çekilen röntgen filmlerinde gözükmez. Sistin taşları,sistin metabolizması bozuksa görülen böbrek taşlarıdır. Nadir görülür fakat sık tekrar eder.

Kimlerde Görülür:

Böbrek taşı erkeklerde daha çok görülür. Ailesinde daha önce böbrek taşı oluş kişilerde, anormal böbrek yapısına sahip olunursa, çok su içenlerde, idrar yolu enfeksiyonunu sıkça geçirenlerde, hareketsiz veya yatalaklarda, kullanılan ilaçlar yüzünden, bazı ince bağırsak hastalıkları veya ameliyat geçirmiş olan kişilerde sıkça rastlanır.

Belirtileri:
Böbrek içine yerleşmiş taş idrar akışını engellemiyorsa şiddetli ağrıya neden olmaz. Adalelerde, bel ve sırt bölgesinde ağrı benzeri rahatsızlıklar olabilir. Böbrek taş dolu olduğu halde kişi ağrı ve herhangi bir rahatsızlık duymayabilir.

Ağrı taşın idrar yolunu tıkadığı durumlarda ortaya çıkar. Nedeni taşın gerisinde idrar yolu içinde basıncın artmasıdır. Bulantı ve kusma görülebilir. Böbrek üstünde veya sırtın yanlarında ağrılar hissedilir. Taş aşağıya düşerse ağrı kasıklara vurur. idrarda kanamalar görülebilir. İdrarın bulanık, tortulu ve kokulu olması da bulgular arasındadır. İdrar taşına sıkça enfeksiyonda eşlik eder. İdrar yaparken yanma, sık idrara çıkma görülür.

Teşhis
Bazı böbrek taşları muayene sırasında çekilen filmlerle tesadüfen saptanır. Şiddetli ağrı ve idrarda renk değişimi olan hastalara idrar tahlili ve ultrasonografik görüntüleme ile teşhis konur. Böbrek ve mesane arasındaki taşlar için ultrasonografik yöntem yetersizdir. Bu yüzden bu tip hastalara bilgisayarlı tomografi çekilir.

Tedavisi:
Çoğu kendiliğinden düşer. Bu taşların %80’i ilaç tedavisiyle düşebilir. Ancak 6 mm üstündeki taşlara müdahale gerekir. Tedavi yöntemleri kısaca şunlardır:
Kendiliğinden yada ilaç yardımıyla taşın düşürülmesi
SWL ( şok dalgası ile taşları kırmak)
Minimal invaziv girişimler ( Perkütan Nefrolitotomi, Üreterolitotripsi)
Klasik açık ameliyat yöntemi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM