Böbrek Yetmezliği

Böbrek Yetmezliği

Böbrek yetmezliği akut ve kronik böbrek yetmezliği olmak üzere 2’ye ayrılır. Böbreğin işlevlerinin tam olarak yerine getirememesinden ileri gelir. Akut Böbrek Yetmezliği: Aniden ortaya çıkar ve tedavi edilebilir. Tedavi edilmediği takdirde kronik böbrek yetmezliği ortaya çıkar ve bu durum ölüme kadar gider. Akut böbrek yetmezliğine sebep olan bazı durumlar vardır. Tansiyonun aniden düşmesi, kazalar, büyük […]

akut ve olmak üzere 2’ye ayrılır. Böbreğin işlevlerinin tam olarak yerine getirememesinden ileri gelir.

: Aniden ortaya çıkar ve tedavi edilebilir. Tedavi edilmediği takdirde yetmezliği ortaya çıkar ve bu durum ölüme kadar gider.
Akut böbrek yetmezliğine sebep olan bazı durumlar vardır. Tansiyonun aniden düşmesi, kazalar, büyük kanamalar, böbrek enfeksiyonları, ilaçlardan kaynaklanan durumlar, zehirlenmeler, geçirilen ameliyatlar, büyük yanıklar, idrar yollarında oluşabilecek tıkanıklıklar akut böbrek yetmezliğine yol açabilir.

Kronik Böbrek Yetmezliği: Böbreğin çalışmasını düzeltemeyecek şekilde yitirmesidir. Buna sebep olan etmenler; Yüksek tansiyon, böbrek kistleri, diyabet, akdeniz ateşi, kanamalar, bir takım ilaçlar, veziko, glomerülünefrit gibi durumlardır.
Böbrek yetmezliği kısaca iki türlüdür, biri akut böbrek yetmezliği diğeri ise kronik böbrek yetmezliğidir. Bu hastalık böbreğin normal görevlerini yerine getirememesine denir..

Böbrek yetmezliğinde olabilecek rahatsızlıklar

Halsizlik, bulantı ve kusma, vücutta su birikmesi (ödem), tansiyon yüksekliği, iştahsızlık, uyku halli, dalgınlık, kansızlık, cilt renginde değişim ve kaşıntı.

Bu hastalığın erken teşhisiyle ilaç ve önerilen diyetler sayesinde hastalık geciktirilir. Fakat zamanında çok sonra farkedilirse ilaçla tedavi mümkün olmamaktadır. Bunun yerini böbrek nakli, diyaliz, diyalize bağlı olarak periton diyaliz veya hemodiyaliz alır.

İlgili kelimeler:
büyük karides mail

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM