Böbrek Yetmezliği

Böbrek Yetmezliği

Böbrek karnın arka bölgesinde, karın boşluğu içinde, bel bölgesinin biraz yukarısında bulunan, insan vücudunda ki zararlı ve atık maddelerin vücuttan atılmasına katkı sağlayan, 100-150 gram ağırlığında bir organdır. Normalde sağ ve solda olmak üzere iki tanedir. Yaklaşık olarak 1000 kişiden 1’inde tek böbrek bulunur. Tek böbrek bulunmasında herhangi bir sakınca yoktur. Böbreklerin işlevi Böbreğin vücutta […]

karnın arka bölgesinde, karın boşluğu içinde, bel bölgesinin biraz yukarısında bulunan, insan vücudunda ki zararlı ve atık maddelerin vücuttan atılmasına katkı sağlayan, 100-150 gram ağırlığında bir organdır. Normalde sağ ve solda olmak üzere iki tanedir. Yaklaşık olarak 1000 kişiden 1’inde tek bulunur. Tek bulunmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Böbreğin vücutta su, tuz, kalsiyum dengesini sağlaması, idrarla vücuttan zararlı, atık maddelerin ve ilaçların atılması, kan basıncını düzenlemesi, şeker ve hormona olan katkısı gibi işlevleri vardır. Kan ve kemik yapımını kontrol eder.

bu işlevlerin bozulması sonucu meydana gelir. 2 şekilde gelişebilir. Bunlar Ani (akut) veya sinsi (kronik) seyirli böbrek yetmezliğidir.

Akut böbrek yetmezliğinin nedenleri:
Sağlıklı bir böbreğin çalışmasını engelleyen ani bir olayla meydana gelir. Bunlar:
* Kusma, ishal, ağır kanama, yanık ve kusma sonucu kan basıncında düşme
* Gebelik: Gebelik zehirlenmesi, sağlıksız koşullarda yapılan düşükler, kanamalar,
* Kalp
* Zehirlenmeler
*
* İdrar yollarında tıkanıklık: Kanser, taşa bağlı tıkanma, prostat
* Ameliyatlardan, bilhassa büyük ameliyatlardan sonra
* İlaçlar: İlaçların neden olduğu akut böbrek yetmezliği sık karşılaşılan bir sorundur, bu yüzden ilaçlar doktor denetiminde ve verdiği dozda kullanılmalıdır.
* Kazalar

Kronik böbrek yetmezliğinin nedenleri:
Böbreklerin görevlerini bir çok nedene bağlı olarak geri dönüşü olmayan bir şekilde yapamamasıdır.
Türk Nefroloji Derneğinin verilerine göre;
* Nefrit: Böbrek iltihabıdır.
* Diyabet
* Böbrek kistleri
* Taş, tıkanma, tümör gibi idrar yoluyla ilgili hastalıkları
* Kansızlık
* Ciltte oluşan renk değişiklikleri ve kaşıntılar
* Ödem ve sonucunda oluşan yüksek tansiyon
* İlaçlar
* Diğer sebepler

Belirti ve bulgular
Böbrek yetmezliğinin bazı belirtileri vardır. Bunlar; halsizlik, çarpıntı, gece sık sık idrara kalkma, idrar miktarında azlık, gözlerde, el ve ayaklarda şişme, yüksek tansiyondur. Başlangıçta böbrek yetmezliği çok fazla belirti vermeyebilir. Tek belirti gece idrara sık çıkmak olabilir. Fakat gece idrara çok kalkma fazla sıvı alanlarda ve prostatı olanlarda görülebileceğinden bundan pek şüphe edilmeyebilir. Bu tip durumlarda hastada bu rahatsızlıklar yoksa böbrek yetmezliğinden şüphe edilebilir. Böyle kişilerin muhakkak böbreklerine baktırmaları önerilir. Bunun için kan ve idrar tahlilleri yapılır.

Böbrek yetmezliği tanısı:
Böbrek yetmezliği tanısı kanda üre ya da kreatinin adlı maddelerin ölçümüyle yapılabilir. İdrar incelemesi, kanın incelenmesi, radyolojik metotlar ve diğer laboratuvar incelemeleri böbrek yetmezliğinin sebebini anlamak için uygulanır.

Tedavisi:
Yukarıda da bahsettiğimiz gibi böbrek yetmezliği akut ve kronik olarak ikiye ayrılır ve bunların tedavi yöntemleri farklıdır. Tedavi hastanın durumuna, özelliklerine ve böbrek yetmezliğine yol açan duruma göre değişiklik gösterir. Tedavi sürecinde en mühim nokta kan basıncının kontrol altına alınmasıdır. Sıvı ve tuz dengesinin ve beslenmenin sağlanması ve diğer ilaçlı yöntemlerde vardır. Akut böbrek yetmezliği olan hastalar iyi bir tedaviyle genellikle düzelebilir. Ancak böbrek yetmezliği ilerler ve kalıcı hale gelirse çok farklı tedavi yöntemleri gerekir. Bunlar:
Diyaliz ( a. Periton diyalizi, b. Hemodiyaliz)
Böbrek Naklidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM