Boğaz İltihabında Hangi İlaçlar Kullanılır?

Boğaz İltihabında Hangi İlaçlar Kullanılır?

Bazı araştırmalar boğaz iltihabı vakalarının %90 oranla virüse bağlı iltihaplanma olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu yüzden bu tip boğaz iltihaplanmasında antibiyotikler, kortizonlu ilaçlar veya iltihap önleyiciler kullanmak gereksizdir. Vakaların %10 bakteri kökenli olup, bunların antibiyotik ile tedavi edilmesi gerekir. Eğer belirtiler beş günden fazla sürüyorsa ve devamında kulak ağrısı gibi yeni ağrılar ortaya çıkıyorsa zaman kaybedilmeden […]

Bazı araştırmalar iltihabı vakalarının %90 oranla virüse bağlı iltihaplanma olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu yüzden bu tip boğaz iltihaplanmasında antibiyotikler, kortizonlu ilaçlar veya iltihap önleyiciler kullanmak gereksizdir.

Vakaların %10 kökenli olup, bunların antibiyotik ile tedavi edilmesi gerekir. Eğer belirtiler beş günden fazla sürüyorsa ve devamında kulak ağrısı gibi yeni ağrılar ortaya çıkıyorsa zaman kaybedilmeden hekime gidilmesi en doğrusudur.

ile sıkı anatomik ilişkilerinden dolayı akut iltihaplanmalar genelde hem boğazda hem bademcikte görülebilir. Fakat kronik durumlarda yalnızca bademcikte veya boğazda iltihaplanmaya sık rastlanır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM