Boğulmalarda İlk Yardım

Boğulmalarda İlk Yardım

Suyun içinde boğulmakta olan kişiye öncelikle yapılması gereken en önemli şey, can simidi, can yeleği veya yüzme aracı gibi araçların atılmasıdır. Bunların olmaması durumunda bir sopa, kayık küreği veya ip gibi araçlarla kişiye yardım etmeye çalışın. Bu konuda ilk yardım bilgisi olmayan birinin yüzerek can kurtarmaya çalışması, boğulmakta olan kişiyle birlikte kendi canını da tehlikeye […]

Suyun içinde boğulmakta olan kişiye öncelikle yapılması gereken en önemli şey, can simidi, can yeleği veya yüzme aracı gibi araçların atılmasıdır. Bunların olmaması durumunda bir sopa, kayık küreği veya ip gibi araçlarla kişiye yardım etmeye çalışın. Bu konuda bilgisi olmayan birinin yüzerek can kurtarmaya çalışması, boğulmakta olan kişiyle birlikte kendi canını da tehlikeye atması demektir. Ayrıca akciğerlere dolan suyun boşaltılmaya çalışılmasıyla vakit kaybedilebilir. Bu yüzden yapılması ve akciğerlere hava girmesi sağlanması gerekir. Boğulan kişinin baş aşağı getirilerek suyun çıkartılmaya çalışması da yanlıştır. Çünkü o an su akciğerden değil mideden gelmektedir.

Boğulan ve su yutmuş olan kişi sudan çıkarılınca ilk yapılması gerekenler şunlardır:
Ağzında takma dişleri veya yabancı bir cisim varsa derhal çıkarın.
Başı iyice arkaya yatırın, alt çenesini iki elinizle kavrayıp aşağıya ve geriye doğru çekin.
Ense altına katlanmış giysiler koyabilirsiniz. Diğer elinizle su yutmuş kişinin alnına, işaret ve baş parmak burnu kapatacak şekilde yerleştirin.
İlk yardım ekibi derin bir nefes alarak, boğulmakta olan kişiye denen güçlü bir nefes verir. Nefesi verdikten sonra, kazazedenin nefes vermesi için ağzı açık tutulmalıdır. Bu işlem bir kaç defa tekrarlanmalıdır.
Sonrasında göğüs kafesine bastırılarak kalp masajı yapılır.
Kurtaran kişi kazazedenin başında diz çöküp, bir elini göğüs kemiğinin altına, öteki elini sırtına yerleştirir. Göğüs kemiği üzerine omuz ve vücut ağırlığı gelecek şekilde bastırır ve hızla bırakır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM