Botoks Nedir?

Botoks Nedir?

Botoks cilt kırışıklıklarını yok eden yöntemlerden biridir. Botoks; Botox botulinum adındaki bir bakterinin salgıladığı toksinin, laboratuvarda işlenip insanlarda tedavi amaçlı kullanılacak duruma getirilmesidir. Botoksun zehirleyici bir etkisi olmamakla birlikte kullanılan doz önemlidir. Fazla kullanımda yan etkileriyle karşılaşabilirsiniz. Botoksun gebelik, lohusalık ve bebek emzirme dönemlerinde uygulanmaması gerekir. Sinir ve kas sistemi rahatsızlığı olanlarında botoks yaptırmamaları önerilir. […]

cilt kırışıklıklarını yok eden yöntemlerden biridir. Botoks; adındaki bir bakterinin salgıladığı toksinin, laboratuvarda işlenip insanlarda tedavi amaçlı kullanılacak duruma getirilmesidir. Botoksun zehirleyici bir etkisi olmamakla birlikte kullanılan doz önemlidir. Fazla kullanımda yan etkileriyle karşılaşabilirsiniz.

Botoksun gebelik, lohusalık ve bebek emzirme dönemlerinde uygulanmaması gerekir. Sinir ve kas sistemi rahatsızlığı olanlarında botoks yaptırmamaları önerilir.

:
Yüz bölgesinde kırışıklıkları yok etmek amaçlı kullanıldığı bilinse de, tıp alanında felçli hastaların tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Bunun yanında alın kırışıklıkları, göz kenarlarındaki kaz ayağı denilen kırışıklıklar, kas gerginliğinden oluşan migren hastalıklarında, şaşılığın düzeltilmesinde, aşırı terleme sorunu olan kişilerde botoks tedavisi uygulanabilir. Botoks sinirlerin, çalıştırdığı organlarla bağlantısını keser. Bu yüzden beyinden gelen sinyaller sinirlerin çalıştırdığı kaslara veya ter bezlerine ulaşamaz. Bu o organın, kas ya da ter bezlerinin çalışmasını engellemiş olmak demektir. Örneğin; kas hareketleri sonucu oluşan mimik çizgilerinde uygulanan botoks yüzünden kaslar zayıflar ve hatta hiç çalışmaz. Böylelikle ortaya çıkan çizgilerde silikleşme olur.

:
Bu tip kremlerin içeriklerine bakıldığında botoks ilacı olmadığı görülür. İçeriğinde botoks olmayan bir kremde hiç bir şekilde etkili olmaz.

Botoksun etki süresi:
Yaptırdığınız botoks 1 haftada tamamen yerleşir ve takriben 6 ay boyunca bu etki devam eder. 6 aydan sonra botoks yaptırdığınız vücut bölgeniz eski haline geri dönmeye başlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM