Bronşit

Bronşit

Bronşit; akciğere giden hava yollarının yani büyük bronşların iç yüzünde ki zarın akut veya kronik iltihabıdır. Genellikle üst solunum yolu enfeksiyonu ardından gelişir. Bronşların iltihaplanması sonucu ortaya çıkar. Kuru öksürük ve balgamlar ortaya çıkar. Halsizlik, göğüs ağrısı, belirtiler arasındadır. Yüksek ateş her zaman görülmez. Bronşit Akut ve Kronik olmak üzere ikiye ayrılır. Akut Bronşit: Genelde […]

; akciğere giden hava yollarının yani büyük bronşların iç yüzünde ki zarın akut veya kronik iltihabıdır. Genellikle üst solunum yolu enfeksiyonu ardından gelişir. Bronşların iltihaplanması sonucu ortaya çıkar. Kuru ve balgamlar ortaya çıkar. Halsizlik, göğüs ağrısı, belirtiler arasındadır. Yüksek ateş her zaman görülmez. Bronşit Akut ve Kronik olmak üzere ikiye ayrılır.

: Genelde grip, boğmaca, kızamık veya tifo gibi hastalıklar sırasında görülür. İnfluenza gibi bronşlara yerleşen virüsler neden olur. Soğuk havalarda çok rahatsız olurlar. Akut bronşit başlangıçta kuru bir öksürüktür. Az yapışkan balgam sonrasında sümüksü balgam ile hafif ateş görülür. Akut broşitle zatürrede aynı yakınmalar görülür. Mutlaka tedavi edilmesi gereken bir gruptur. Sigarayı bırakmak şarttır.

: Hava yollarını yağlayan bezler büyür, iç yüzünde bulunan tüyler görevinin yapamaz hale gelmiştir. Tedavi edilmesi şarttır. Kronik bronşiti olan bir hastanın da sigarayı bırakması gerekir.

:
Her bronşit tedavisinde antibiyotik kullanılması gerekmez. Öksürüğü kesmek için ilaçlar verilir. Fakat balgamlı bronşitte antibiyotiğe ihtiyaç duyulur. Yüksek ateş ve ağrıyla seyreden bronşitlerde ağrı kesicilere verilir. Bol sıvı tüketilmesi; su, ıhlamur, meyve suları bronşların nemlenmesinde oldukça yararlıdır. Tedavisi yaklaşık 10 gün sürer. Yorgunluk, sigara içimi, eşlik eden yetersiz beslenmede ve tedavi olmama durumunda hastalık ilerleyerek akciğer iltihabına dönüşür. Bu sebeple bronşitin mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM