Buerger Hastalığı (Tromboangiitis Obliterans)

Buerger Hastalığı (Tromboangiitis Obliterans)

Tromboangiitis obliterans hastalığı bu hastalığa yakalanmış olan Von Winiwarter tarafınan 1879’lu yıllarda tanımlanmıştır. Bu tanımlamadan 29 yıl sonra ise Leo Buerger ampute edilmiş 11 ekstremitede patalojik bulguların kesin ve ayrıntılı tarifini yapmıştır. Buerger hastalığı orta ve küçük çaplı atar ve toplar damarların sigaraya bağlı olarak gelişen tıkayıcı hastalığıdır. En çok kol ve bacaklarda, küçük ve […]

hastalığı bu hastalığa yakalanmış olan Von Winiwarter tarafınan 1879’lu yıllarda tanımlanmıştır. Bu tanımlamadan 29 yıl sonra ise Leo Buerger ampute edilmiş 11 ekstremitede patalojik bulguların kesin ve ayrıntılı tarifini yapmıştır.

orta ve küçük çaplı atar ve toplar damarların sigaraya bağlı olarak gelişen tıkayıcı hastalığıdır. En çok kol ve bacaklarda, küçük ve orta çaplı arterleri, venleri, sinirleri etkileyen Tromboangiitis Obliterans () nonaterosklerotik segmental enflamatuar bir hastalıktır. 20-40 yaşları arasında başlar.

Hastalığın erken dönemlerinde çok az belirti görülür. Belirtiler çoğu zaman siliktir. Ayakta başlayan parmak yaraları, solukluk ve soğukluk, karıncalanma, uyuşukluk ve yanma tarzında şikayetler görülür.

Hastalığın ilerleyen safhalarında, yürümeyle artan, istirahat edildiğinde geçen bacak ağrıları görülür. Caddelerde genelde uzun yürüyüş sonralarında vitrinlere bakarak hasta dinlenme gereği duyduğundan klasik tıp kitapları bu durumun adı vitrin belirtisi olarak geçer. Daha ileriki dönemlerde ise ağrı hareketler değil, istirahat dönemlerinde bile hissedilmey başlar. Ayrıca soğuk su yada hava ile temasta el ve bacaklarda morarma, ayakta şişme ve gangren ileri dönem belirtileridir.

Bu hastalığının yukarıda da belirtildiği gibi sigarayla ilgisi vardır. Sigarayı bırakmayan hastalarda uzuv kaybı yaşanabilmektedir.

Teşhisi:

Teşhis için Doppler ultrasonografi ile damarda kan akım seviyesi ve daralma görülür. Damar içine verilen kontras madde çekilen filmlerde teşhisi kesinleştirir.

Tedavide gangren olmadan sigarayı bırakan kişilerde, %94 amputasyon gerekmemiş, sigara içenlerde en az %43 amputasyon yapılmış. Tedavinin en önemli safhası sigaranın bırakılmasıdır.

Tedavide kendini kanıtlanmış en önemli tedavi prostaglandin ismi verilen normalde damarlardan da salgılanan bir çeşit hormonun damardan verilmesi yoludur. Tedavi genellikle 3-4 hafta sürer ve yaraların iyileşmesi hızlanır. Ayrıca ağrı kesiciler yada özel ağrı tedavisi yöntemleri hastalarda rahatlama sağlar.  Buerger hastalığında çok az sayıdaki hasta damar cerrahisi için uygundur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM