C Vitamini

C Vitamini

C vitamini suda eriyen bir vitamindir. Diğer adı askorbik asittir. Sağlığımız için günlük c vitamini tükemi çok önemlidir. C vitamini suda eriyen bir vitamin olduğu için vücudumuzun dokularında sınırlı depo edilir. C vitamini fazlası vücuttan idrar yoluyula atılabilir. C vitamini kolojen oluşumunda büyük rol oynar. Kolojen; hücre ve dokuları oluşturan, bedeni bir arada tutan önemli […]

suda eriyen bir vitamindir. Diğer adı askorbik asittir. Sağlığımız için günlük tükemi çok önemlidir. suda eriyen bir vitamin olduğu için vücudumuzun dokularında sınırlı depo edilir. fazlası vücuttan idrar yoluyula atılabilir.

C vitamini kolojen oluşumunda büyük rol oynar. Kolojen; hücre ve dokuları oluşturan, bedeni bir arada tutan önemli bir maddedir. Vücudumuzun her bölümünde kemiklerde, ciltte, kan damarlardında ve hatta dişlerde mevcuttur. C vitamini eksikliğinden doğan iskorbüt adlı hastalık kan damarlarının zayıflamasına, kemik ve bağlayıcı dokuların zayıflamasına ve hatta cildin sarkmasına neden olan vücuttaki kolajen dokusunun bozulmasıyla meydana gelir. Günlük olarak 0 ila 60 mg. askorbik asit alınabilir.

C vitamini güçlü bir antioksidandır. Serbest radikallere karşı koruyucu özelliği vadır. Kalp krizini önlemeye yardımcı olur. Bağışık sistemini güçlendirdiği gibi antikor oluşumunu hızlandırır. Yaraların çabuk iyileşmesini sağlar. Diş eti sağlığında önemlidir. Kansızlık tedavisinde yardımcı olur. Katarakt oluşumunu engeller ve geciktirir. Kanser çeşitlerine karşı korur. Soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır. Hamilelerde C vitamini eksikliği anne karnındaki ve yeni doğan bebeklerde zihinsel gelişimi etkileyebilir. Araştırmalarda sigara içen kişilerde yükselen kurşun miktarının C vitamini alımıyla düştüğü saptanmıştır. Vücudun strese karşı direncine yardımcı olur. Vücuttaki bazı hormonların işleyişinde görev yapar. Kolesterol düzeyini dengeler.

C vitamini fazlalığında Bulantı, ishal kusma olur. Böbrek taşı riskini arttırır. C vitamini yüksek dozda alındığında B vitaminini azaltır, bu nedenle kimi toksik etki yapan vücutlarda böbrek taşı oluşmasına neden oluyor Ayrıca karın ağrısı, idrarda yanma, deride hassasiyet görülebilir. .

C vitamini eksikliğinde skorbüt denilen hastalık görülür. Diş etinde ve dişte kanama ve çürümeler, enfeksiyonlara karşı dirençsizlik başlar. Ayrıca depresyon, yüksek tansiyon, ülser, eklem iltihabı, damar sorunları ve safra kesesi taşları gibi bir çok sağlık sorununun bu vitaminle ilişkisi olduğu düşünülmektedir.  Yorgunluk, ateş, kansızlık, yaraların kapanmasında gecikmede C vitamini eksikliğine işaret olabilir.

C vitamini bulunan besinler:

Taze meyve ve sebzelerde, misket limonu, frenk üzümü, kuşburnu, greyfurt, portakal, yeşil biber C vitamini bulunan yiyeceklerdir. Ayrıca karnıbahar, domates, patates, ıspanak gibi besinlerde de c vitamini bulunur.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM