Çıban Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Çıban Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Çıban staphylococcus bakterisinin bir kıl kesesine veya bir yağ bezi kanalına girmesinden kaynaklanan bir cilt hastalığıdır. Kırmızı renkli bir şişkinlik olarak ortaya çıkar ve daha sonra rengi sarıya doğru döner. İçi irinle doludur ve irinin birikmesi sinirler üzerinde baskı yaparak iltihap meydana getirir. Dokunulduğunda serttir. Genelde boyun, kulak, yüz, kol ve bacaklarda görülür. Eğer gözde […]

staphylococcus bakterisinin bir kıl kesesine veya bir yağ bezi kanalına girmesinden kaynaklanan bir cilt hastalığıdır. Kırmızı renkli bir şişkinlik olarak ortaya çıkar ve daha sonra rengi sarıya doğru döner. İçi irinle doludur ve irinin birikmesi sinirler üzerinde baskı yaparak iltihap meydana getirir. Dokunulduğunda serttir. Genelde boyun, kulak, yüz, kol ve bacaklarda görülür. Eğer gözde çıkıyorsa bu adını alır. O bölgede acı, hassasiyet ve yanma hissi oluşur. Bulaşıcı bir deri hastalığıdır. Başlangıçta bül adı verilen içi dolu bir kabarcık halindedir. Sonra çevresi kızarır ve içi iltihap dolar. Bu cilt hastalığı en çok çocuklarda yüzde, kafada ve boyunda görülür. Püstül patladığı zaman akar ve üzeri sarı kabukla kaplanır. Bu kabukların koparılması mikrobun yayılmasını kolaylaştırır. Bu yüzden çıbana dokunmamak gerekir.

Çıban kötü beslenenlerde, bağışıklık sistemi zayıf olanlarda, kansızlarda, alkol kullananlarda daha sık görülür. Ayrıca yağlı yemek yiyenlerde de kıl köklerinde iltihaplanma görülür.

Çıban Tedavisi:

Çıban başı patlayıp içindeki irin boşaldığında iyileşmeye başlar fakat patlatmadan da geçebilir. Çiban tedavisinde antibiyotik kullanılmaktadır. Tedavisi için kabuklar kaldırıldıktan sonra antiseptik solüsyonla pansuman yapıp, antibiyotikli pomatlar sürmek yeterlidir.

Çıban için Bitkisel Öneriler:

Yeni çıkan kırmızı ve yumuşak çıbanlara güzel avrat otu iyi gelir.
Barut maddesi ağrısı olmayan çıbanlar için kullanılır. Fakat bu maddenin kullanımı için uzmana danışmak gerekir.
Limon, lavanta, papatya ve kekik suları ile yapılan ılık pansumanlar çıbana iyi gelir.
Ekinezya kanınızı temizler ve bağışıklık sisteminize iyi gelir. Bu yüzden günde 3 kez ekinezya kullanabilirsiniz.
Vücudunuz çıban çıkmaya elverişli ise sarımsak tüketimini arttırın. Sürekli vücudunda çıban çıkan çocukta toksin birikimi olabilir, sarımsak vücudu toksinlerden arındırır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM