Çiçek Hastalığı

Çiçek Hastalığı

Çiçek hastalığı 1977 sayesinde uygulanan aşı programı sayesinde dünyada yok edilmiştir. Bu hastalığa variola virüsü neden olmaktadır. Variola major ve Variola minor olmak üzere iki tipi vardır. İlkinde ölüm oranı, ikincisine göre daha yüksektir. Virüs vücuda girdikten ortalama 12 gün süren bir kuluçka dönemi olur. Bu süre 7 ila 17 gün arasında değişebilmektedir. Her yaşta görülmekle […]

1977 sayesinde uygulanan aşı programı sayesinde dünyada yok edilmiştir. Bu hastalığa variola virüsü neden olmaktadır.  ve olmak üzere iki tipi vardır. İlkinde ölüm oranı, ikincisine göre daha yüksektir. Virüs vücuda girdikten ortalama 12 gün süren bir kuluçka dönemi olur. Bu süre 7 ila 17 gün arasında değişebilmektedir. Her yaşta görülmekle birlikte çocuklarda daha sık rastlanır.

Belirtileri:
Hastalığın başında yüksek ateş, halsizlik, baş ve sırt ağrısı görülür. Hastada tipik kırmızı döküntüler aynı zamanlarda meydana gelir. Döküntüler en çok yüz, kol ve bacaklarda meydana gelmektedir. 2. haftada kırmızı lekelerin içi cerahatle dolar. üç dört hafta sonra döküntüler kabuk bağlayarak ayrılır ve düşerler. Hastalığın çoğunda iyileşme görül, %30 gibi bir durumda ölümle sonuçlanabilir.

Hastalığın bulaşması hasta kişiden çıkan tükürükle olur. Bu hastalığın bulaşma düzeyinin en kuvvetli olduğu dönem ilk safhasıdır. Fakat bulaşıcılığı döküntüler iyice düşüp ortadan kalkana kadar devam eder. Çiçek hastalığıyla ilgili son aşılama 1972’li yıllarda yapılmıştır. Yani şu an herkesin çiçek hastalığına karşı duyarlı olduğu kabul edilmektedir. Çiçek hastalığına karşı toplumun aşılanması önerilmediği için, üretimi yapılmamaktadır.

Tedavi
Çiçek virüsüne maruz kalmış kişiler 4 gün içinde aşı olursa hastalığın şiddeti azalabildiği gibi, hastalık hiç görülmeyebilir. Çiçek aşısı vaccinia adındaki ve variolandan farklı canlı virüs içeren bir aşıdır. Çiçek hastalığının tedavisi bulunmamaktadır. Fakat aşı üretimi ve tedavi edici ajanların geliştirilmesi için çalışmalar yapılmaktadır.

Hastalığa yakalanan kişilere serum takılması, ateş düşüren, ağrı kesen ilaçlar gibi destek tedaviler uygulanır. Çiçek hastalığı üstüne bir de bakteriyel bir enfeksiyon gelişmemesi için antibiyotik kullanılır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM