Çikolata Kisti – Endometriozis

Çikolata Kisti – Endometriozis

Çikolata kisti boza kıvamındaki erimiş çikolataya benzetildiği için bu adı almıştır. Tıp dilindeki adı “Endometriozistir”. Kanser olmayan over kistlerinden biridir. Tedavi edilmeyip yumurtalara ve kordonlara ulaştığında hamile kalmaya engel olur. Çocuk sahibi olmakta zorlanan kadınların %40’ında görülmektedir. Üreme çağındaki kadınlarda görülmekle birlikte, nadiren de olsa menopoz çağında ve hatta tıp literatürüne göre erkeklerde bile rastlanmıştır. […]

Çikolata kisti boza kıvamındaki erimiş çikolataya benzetildiği için bu adı almıştır. Tıp dilindeki adı “Endometriozistir”. Kanser olmayan over kistlerinden biridir. Tedavi edilmeyip yumurtalara ve kordonlara ulaştığında hamile kalmaya engel olur. Çocuk sahibi olmakta zorlanan kadınların %40’ında görülmektedir. Üreme çağındaki kadınlarda görülmekle birlikte, nadiren de olsa menopoz çağında ve hatta tıp literatürüne göre erkeklerde bile rastlanmıştır.

Çikolata kisti nasıl oluşur?
Her ay gebeliği oluşturacak şekilde hazırlanan vücut, gebelik olmadığı zaman yeterli derecede hormon desteği alamayan, adet kanaması şeklinde dökülen özel hücre tabakasının, vücutta rahim dışında başka bir alanda bulunması sonucu oluşur. Çikolata kisti, yerleştiği bölge, yayılma, büyüklük ve derinliğine göre sınıflandırılır.

Belirtileri:
Çikolata kisti genelde belirti vermeden oluşabilir. Şiddetli adet sancıları, cinsel aktivitede ağrı, idrarda kan veya yanma, kanlı dışkı vücutta morluklar görülüyorsa özellikle üreme çağındaki kadınların dikkat etmesi gerekir.

Tedavisi:
Çikolata kistinin kalıcı bir tedavisi yok. Uygulanan tedavilerin amacı ağrıyı gidererek, hastalığın ilerlemesini durdurmak. Çikolata kisti riskini ortadan kaldıran durumlar ise gebelik ve menopoz. Hastalığın hafif seyrinde hormonal tedavi olurken, şiddetli seyirde cerrahi tedavi (açık ameliyat ya da laparoskopi) devreye giriyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM