Çil ve Çilden Kurtulmanın Yöntemleri

Çil ve Çilden Kurtulmanın Yöntemleri

Çil (efelid) genellikle sarışın, kızıl beyaz tenli kimselerde, yüz ve el sırtları ile kollarda görülen sarı veya kahverengi minik lekelerdir. Çiller bir çok kadının istemediği, rahatsızlık duyduğu bir durumdur. Bu yüzden ya çilleri makyaj marifetiyle kapatmayı ya da tamamen yok etmeyi isterler. Çiller kış aylarında solar ve azalır. Ancak yaz ayında güneş etkisiyle artış gösterirler. […]

(efelid) genellikle sarışın, kızıl beyaz tenli kimselerde, yüz ve el sırtları ile kollarda görülen sarı veya kahverengi minik lekelerdir.

Çiller bir çok kadının istemediği, rahatsızlık duyduğu bir durumdur. Bu yüzden ya çilleri makyaj marifetiyle kapatmayı ya da tamamen yok etmeyi isterler. Çiller kış aylarında solar ve azalır. Ancak yaz ayında güneş etkisiyle artış gösterirler.

Çillerin tedavisinde lazer ve kimyasal peeling uygulanır. Tedavi sonuçları bazılarında leke rengini soluklaştırırken, bazılarında lekeyi tamamen yok eder. Kimyasal peelingle çiller tamamen yok olmayabilir. Ama rengini soluklaştırır. Sadece çil tedavisinde kullanılmayıp, doğum, gebelik, güneş, yanık gibi bütün lekelerde kimyasal peeling kullanılır. Tedavinin neticesi lekenin büyüklüğü, derinliği ve yerine gör değişiklik gösterir. Doğumsal lekeler, güneş lekesi veya çiller kimyasal peeling ile ciltten ince bir tabakanın kaldırılmasıyla tedavi edilir. Dik güneş ışınına maruz kalındığında yeniden oluşabilir. Bu tedavi sonucunda lekeler azalır ve cilt kırışıksız daha genç bir görünüme kavuşur.

Lazer tedavisinde () uygulanır. Bu IPL ve Endiak lazer diye 2’ye ayrılır. Bilhassa endiak lazer çil lekelerinde oldukça başarılıdır. Laser tedavisinde lekeli bölgeye ışık uygulanır. Bu ışıktan cilt zarar görmez ve ısınır. Isınan leke ince bir tabaka halinde dökülür. Lazer yüzeysel lekeleri olduğu gibi lekenin asıl sebebini de yok eder. Kökten çözüm sağlayarak lekeyi kalıcı olarak yok eder.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM