Cilt Bakımı ve Kimyasal Peeling

Cilt Bakımı ve Kimyasal Peeling

Duru, aydınlık ve temiz bir ciltle daha sağlıklı ve güzel görünmeniz mümkün. Güzellik için yapmanız gereken düzenli bir cilt temizliği ve bakımıyla birlikte kırışıklıklar, lekeler ve sivilcelerin tedavisidir. Bu konuda ilaç tedavisiyle birlikte uygulanabilen kimyasal peeling önerilebilir. Cilt canlandırma sistemi ya da cilt tazeleme programı olarak adlandırılan kimyasal peeling, cildin üstündeki problemli kısımları soyarak atar […]

Duru, aydınlık ve temiz bir ciltle daha sağlıklı ve güzel görünmeniz mümkün.

için yapmanız gereken düzenli bir cilt temizliği ve bakımıyla birlikte kırışıklıklar, lekeler ve sivilcelerin tedavisidir. Bu konuda ilaç tedavisiyle birlikte uygulanabilen önerilebilir.

Cilt canlandırma sistemi ya da cilt tazeleme programı olarak adlandırılan kimyasal , cildin üstündeki problemli kısımları soyarak atar ve alttan yeni hücrelerin yapılmasını sağlar. Cildin destek dokusunu arttıran kimyasal , cildin daha canlı, pürüzsüz, gergin ve sağlıklı olmasını sağlar.

Peeling şu amaçlarla yapılır ;

• Bir çok insanın derdi olan sivilce tedavisinde,

• Yaşlılık, hamilelik sonrası, güneş zararı gibi sonradan oluşan cilt lekelerinde

• İnce ve orta derecedeki kırışıklıkların giderilmesi / hafifletilmesinde,

• Gözenekli cilt yapısının daha düzgün hale getirilmesinde,

• Oluşan sivilce izlerinin hafifletilmesinde,

• Kaba cilt yapısının düzeltilmesinde,

• Cilt canlanması, parlaklığı ve pürüzleştirilmesi için.


Phenol maddesi kullanılır. Phenolün sistemik emilimine bağlı olarak kalp problemleri görülmesi ve yeni cilt oluşumunun 6 -7 gün gibi uzun bir süre alması nedeniyle yaygın olarak kullanılmaz.

Orta Peeling
Bu peeling için %35 – %50′lik TCA kullanılır. Sistemik yan etkisi yoktur. Ancak bu yöntemin iz ve leke oluşturması muhtemeldir.

Yüzeysel Peeling
Yüzeyel peeling amacıyla çok sıklıkla glikolik asit uygulanır. değişik meyvelerde doğal olarak bulunur ve meyve asitleri olarak bilinir. Alfa Hidroksiasid (AHA) ve Glikolik asit tüm cilt tiplerinde peeling amacı ile güvenilerek kullanılabilecek bir yöntemdir.

:

Alfa hidroksiasitler (AHA), jessner solüsyonu, triklorasetik asit, AFA, beta hidroksiasitler (BHA) gibi etken maddelerin cilde uygulanmasıyla yapılır. Bu saydıklarımız en yaygın kullanılan solüsyonlardır.

Seans sayısı kişinin cilt problemine göre değişse de ortalama seans 6-7’dir. 1-4 hafta arasında değişir. Süre hastaya göre değişir. Eğer gerek görülürse doktor tarafından ilave ilaçlar ya da evde kullanabileceği ürünlerle birlikte uygulanır.

Peeling yaptırdıktan sonra  kişi cilt temizliğine özen göstermesi ve belirli aralıklarla yüzünü yıkaması gerekir. Yatmadan önce yüzü sabun ve benzeri ürünlerle yıkamanın faydası çoktur. Kullandığınız ürünlerin sağlıklı ve bitkisel olması, cilt güzelliğinizin devamı için önemlidir.

Kimyasal Peelingin Yan Etkileri:

Kimyasal peeling uzman elinde yapılıyorsa güvenli bir yöntemdir. Ancak bunu acemi ve işi bilmeyen birine yaptırdıysanız yan etkileriyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Cilt soyulması
Enfeksiyon
Peeling sonrası kızarıklık ve ateş sonrasında enfeksiyon riski
Ekomozlar
Alerjik Reaksiyonlar
Kaşıntı
Peeling yaraları
Peeling sonrası ciltte sulanma
Sivilceye benzer cilt lekeleri
Hipopigmentasyon

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM