Ciltte Renk Değişimi Neden Olur

Ciltte Renk Değişimi Neden Olur

Deri hücrelerince üretilen melanin pigmenti, cildimize rengini verir. Bazen bu mekanizma bozulur ve cildin bazı bölgeleri fazla melanin üreterek, cilt renginin koyulaşmasına (chloasma) sebep olur. Ciltte koyulaşma görülebileceği gibi tam tersi de söz konusu olabilir. Yani cildin bazı bölgeleri melanin üretiminin azalması nedeniyle beyazlar. Beyaz leke gelişirse sizde “vitiligio” hastalığı var demektir.   Belirtiler Deride […]

Deri hücrelerince üretilen pigmenti, cildimize rengini verir. Bazen bu mekanizma bozulur ve cildin bazı bölgeleri fazla üreterek, cilt renginin koyulaşmasına (chloasma) sebep olur.

Ciltte koyulaşma görülebileceği gibi tam tersi de söz konusu olabilir. Yani cildin bazı bölgeleri nedeniyle beyazlar. Beyaz leke gelişirse sizde “vitiligio” hastalığı var demektir.

 

Belirtiler

Deride yavaş yavaş büyüyen beyaz ya da koyu lekeler. Chloasma () yüzde en sık görülen lekelerdir ve yayılması nadiren görülür. Hem kadında hem erkekte hiç bir sebep yokken de görülebilen bir hastalıktır. Buna rağmen kadınlarda daha sık görülür. Bu lekeler genelde, hamilelikte veya doğum kontrol hapı kullanmakla bağlantılıdır.

Vitiligio ise 2 – 30 yaş arasında ilk olarak ortaya çıksa da, her yaş döneminde görülebilmektedir. Yüzde, gözlerin yukarsında, boyunda, koltuk altı, kasıl, el, dizlerde bailar ve simetriktir. Bütün vücuda yayılabilirler. Genetik bu hastalık için önemlidir.

Vitiligo veya chlosma hayati riski olmayan rahatsızlıklardır. Bu hastalıkların nedeni, melanin üreten hücrelerin bağışıklık sistemince tahrip edilmesi olduğu düşünülmektedir. Pernisiyöz anemi denen rahatsızlıkta buna sebep olabiir.

gizlemek için kozmetik ürünler, cilt boyaları kullanılabilir. Rahatsızlığı vitiligo olan biri, vitiligo güneşte kolay yandığı için güneş yağı kullanmaları önerilir.

 

Tedavi

Cildin kendi rengini geri getirmek, lekeleri yok etmek için repigmantasyon ve depigmantasyon tedavileri yapılır. Vitiligo lekelerinin tedavisi o bölgeyi, lokal ya da ağızdan alınan ilaçlarla duyarlı bir hale getirerek, güneşe veya ultraviyole ışınına tutmakla olur. Bu tedavi 2-3 yıl süreyle, haftada 2-3
kullanıldığında işe yarar. Tedavinin başarısı 10 kişiden 6’sında görülür. Tedavinin bir takım yan etkileri olabilmektedir.

Depigmantasyon chloasma lekelerinin rengini açar, vitiligio varsa cildin geriye kalan rengini açan losyonlar kullanılır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM