Çocuklarda Kekemelik

Çocuklarda Kekemelik

Kekemelik oldukça sık rastlanılan bir konuşma bozukluğudur. Konuşurken ses ve hecelerin uzatılması, kelimelerin tekrarlanması veya konuşurken duraklamak kekemelik olarak ifade edilir. Çocuklarda olduğu gibi yetişkinlerde ve hatta daha ileri yaştaki insanlarda görülebilir. Gırtlağın etrafındaki kaslarla uyumlu çalışmaması gibi fizyolojik nedenlerinin yanında psikolojik sebeplerle de meydana gelir. Çocuklarda görülen kekemelik genelde stresle, korku, kıskançlık, başarısızlık, kaygıyla […]

oldukça sık rastlanılan bir konuşma bozukluğudur. Konuşurken ses ve hecelerin uzatılması, kelimelerin tekrarlanması veya konuşurken duraklamak olarak ifade edilir. Çocuklarda olduğu gibi yetişkinlerde ve hatta daha ileri yaştaki insanlarda görülebilir. Gırtlağın etrafındaki kaslarla uyumlu çalışmaması gibi fizyolojik nedenlerinin yanında psikolojik sebeplerle de meydana gelir.

Çocuklarda görülen kekemelik genelde stresle, korku, kıskançlık, başarısızlık, kaygıyla ortaya çıkar. Bu durum anne babanın desteğiyle düzelebilir. Özellikle ebeveynlerin sabırlı olmaları önerilir. Stres ve kaygı gibi faktörler kekemeliği tetikler. Bu durumda stres, kaygı yani psikolojik faktöre bağlı olan etken ortadan kalktığında kekemelikte ortadan kalkabilir. çocukluk döneminde daha kolay olur. Çocukların kurdukları iletişim konuşmalarını düzeltebilir. Eğitimle kekemeliği düzeltmek söz konusu. Çocuğun kelime hazinesinin genişlemesi iyileşmesine büyük katkı sağlar. Kekeleyen çocuğun söylediklerini düzeltmek doğru değildir. Anne babanın ve etraftakilerin onu sabırla dinlemesi gerekir. Aile ortamında, eğer varsa baskıcı ve otoriter tutuma son verilmesi, çocuğun stresini azaltacağından daha az kekelediği görülür. Çocukla dalga geçilmesi stresi ve kekemeliği arttırır. Ergenlik dönemindeki kekemelikte iyileşme oranı %80’dir. Yaş ilerledikçe bu oran düşer.

Konuşma bozukluğu olan kekemeliğin öncelikli tedavisi konuşma terapisidir. Konuşma için gerekli organların kontrol edilir. Tedaviye erken başlanmalıdır. Geç başlanması çocuğunda tedaviye geç cevap vermesi demektir. Konuşma bozukluğu tedavisi uzun süreli bir tedavidir. Çocuğun yanında gerekiyorsa anne babalar da psikolojik destek almalıdırlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM