Çocuklarda Yüksek Ateş ve Havale

Çocuklarda Yüksek Ateş ve Havale

Çocuklarda ateşli hastalık sırasında görülen kasılmalardır. Merkezi sinir sistemi dışında bir nedenden kaynaklanan ateş sırasında ortaya çıkan bu nöbetlere ” FEBRİL KONVÜLSİYON ” da denir. En sık 5 ay ile 5 yaşındaki çocuklar arasında görülür. Erkek çocuklarında görülme olasılığı daha fazladır. Bu hastalıkta genetik faktörün önemli bir rolu vardır. Araştırmalarda bu olayı yaşayanların %25’inde ailede […]

Çocuklarda ateşli hastalık sırasında görülen kasılmalardır. Merkezi sinir sistemi dışında bir nedenden kaynaklanan ateş sırasında ortaya çıkan bu nöbetlere ” FEBRİL KONVÜLSİYON ” da denir. En sık 5 ay ile 5 yaşındaki çocuklar arasında görülür. Erkek çocuklarında görülme olasılığı daha fazladır. Bu hastalıkta genetik faktörün önemli bir rolu vardır. Araştırmalarda bu olayı yaşayanların %25’inde ailede böyle bir durum olduğu ortaya çıkmıştır. Ateşe bağlı gelişen havalelerin %4’ü sonradan epilepsiye dönüşebilir.

Belirtileri:
Çocuk sararır, bilincini kaybeder, vücudu katılaşır, bacak ve yüzde sarsıntı olur, gözleri devrilir. Bu kriz bir kaç dakika içinde geçer.

Tedavisi:
Tedavisi üç aşamalıdır. Öncelikle durdurulur, ateş düşürülür ve ateşe sebep olan hastalık tedavi edilir. Havale geçiren anne babaların, çocuklarına dikkat etmesi gerekir. Havale geçiren çocuğun ateşi yükseldiğinde hemen ateş düşürücü fitil veya ağızdan ateş düşürücü ilaç verilip ateş kontrol altına alınır. Ateş düşmüyorsa çocuğun koltuk altında, kasıklarına ıslak bez konur ya da ılık su ile çocuğa duş yaptırılır, ıslak havluya sarılır, buz torbaları konabilir. Bütün bunları yaparken, ateşin ani düşüşüne de dikkat etmek gerekir. Ateşin iki dereceden fazla düşmesi çocuğun şoka girmesine neden olabilir. Bu yüzden ateş yavaş yavaş kontrolü düşürülmelidir. Çocuğun ateşi için ilk tedbirleri alındıktan sonra derhal bir hekime başvurmanız gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM