Çocukların Aşı Zamanları

Çocukların Aşı Zamanları

Bebekler doğdukları günden, belirli bir yaşa gelene kadar bir takım aşıları olmak zorundadırlar. Bu aşıların her biri farklı hastalıklar için vücut direnci sağlaması açısından bebeğe vurulur. Bunlar aşağıdaki tabloda görülmektedir. Hepatit B Aşısı: Hepatit B enfeksiyonuna karşı bağışıklık kazandırır. Doğumda, 1. ayda ve 6. ayda 3 doz şeklinde kas içine uygulanır. Difteri: Difteri enfeksiyonuna karşı […]

Bebekler doğdukları günden, belirli bir yaşa gelene kadar bir takım aşıları olmak zorundadırlar. Bu aşıların her biri farklı hastalıklar için vücut direnci sağlaması açısından bebeğe vurulur. Bunlar aşağıdaki tabloda görülmektedir.

Hepatit B Aşısı: Hepatit B enfeksiyonuna karşı bağışıklık kazandırır. Doğumda, 1. ayda ve 6. ayda 3 doz şeklinde kas içine uygulanır.

Difteri: Difteri enfeksiyonuna karşı bağışıklık kazandırır. 2-4-6. aylar ile 18. ayda beşli karma aşı içerisinde uygulanır. İlköğretim 1. ve 8. sınıflarda pekiştirme dozları yapılır. Kas içine uygulanır.

Boğmaca: Boğmaca enfeksiyonuna karşı bağışıklık sağlar. 2-4-6. aylar ile 18. ayda beşli karma aşı içerisinde uygulanır. İlköğretim 1. ve 8. sınıflarda pekiştirme dozları yapılır. Kas içine uygulanır.

Tetanoz: Tetanoz enfeksiyonuna karşı bağışıklık için yapılır. 2-4-6. aylar ile 18. ayda beşli karma aşı içerisinde uygulanır. İlköğretim 1. ve 8. sınıflarda pekiştirme dozları yapılır. Kas içine uygulanır.

Polio (Çocuk felci: Polio enfeksiyonuna karşı bağışıklık kazandırır. 2-4-6. aylar ile 18. ayda beşli karma aşı içerisinde uygulanır. İlköğretim 1. ve 8. sınıflarda pekiştirme dozları yapılır. Kas içine yapılır. 6. ve 18.ayda ağızdan damla olarak ayrıca verilir.

Hemofilus influenza(Hib aşısı): Özellikle süt çocukluğu döneminde en sık menenjite sebep olan bakteriye karşı yapılan aşıdır. Ancak rutin aşılamalar sayesinde bu enfeksiyon hemen hemen hiç görülmez. Halk arasında menenjit aşısı olarak da bilinir. 2-4-6. aylar ile 18. ayda beşli karma aşı içerisinde, kas içine uygulanır.

BCG aşısı (Verem aşısı: Verem mikrobuna karşı bağışıklık kazandırır. Doğumdan sonraki 2. ayda cilt içine uygulanır. Yapılan yerde yaklaşık 1,5-2 ay sonra iz bırakarak iyileşen cilt reaksiyonu olur.

Pnömokok Aşısı: Pnömokok bakterisinin neden olduğu, zatürre, menenjit, orta kulak iltihabı ve bakteriyemi denen hastalığa karşı bağışıklık amacıyla yapılır. 2-4-6 ve 12. aylarda kas içine uygulanır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İlgi Görenler