D Vitamini

D Vitamini

D vitamini yağda eriyen bir vitamindir. Kalsiyum ile özellikle çocukların büyümesi için önemli bir vitamindir. Kalsiyumun ince bağırsaklarda emilimini ve kemik yapısını kontrol eder. Yetersizliği durumunda kemikler bozulur ve büyüme çağındaki çocuklarda raşitizm (rikets) büyüklerde osteomalasia (kemiğin yumuşaması) daha ileriki yaşlarda osteoporoz oluşur. Güneş ışığını yetersiz alan kişiler, fazla kalori yakan kişiler, 55 yaş yaş […]

yağda eriyen bir vitamindir. Kalsiyum ile özellikle çocukların büyümesi için önemli bir vitamindir. Kalsiyumun ince bağırsaklarda emilimini ve kemik yapısını kontrol eder. Yetersizliği durumunda kemikler bozulur ve büyüme çağındaki çocuklarda () büyüklerde osteomalasia (kemiğin yumuşaması) daha ileriki yaşlarda osteoporoz oluşur. Güneş ışığını yetersiz alan kişiler, fazla kalori yakan kişiler, 55 yaş yaş üstündekiler, menopoz sonrası kadınlar, emziren veya gebe kadınlar, ağır yarası ve yanıkları olan kişilerin D vitaminine ihtiyacı vardır.

 

D vitamininin faydaları:

Kemiklerin ve dişlerin güçlenmesini sağlar. Sinir sistemi ve bağışıklık sistemi için önemlidir. Bazı hormonları düzenler. Akciğer ve solunum yolu enfeksiyonlarına karşı korumaya yardımcı olur. Bunun sebebi, solunum yolu hücrelerinden koruyucu bazı maddelerin üretimini arttırmasıdır. Menopoza bağlı olarak gelişen osteoporozda kalça ve kemik kırıkları için sadece kalsiyum almak yetmez. Kalsiyumun vücutta emilimi için D vitamini de gerekir. Kalsiyumun emilimine D vitaminin etkisi %65 oranındadır. Kalın bağırsak kanserine yakalanma riskini azaltır. D vitamininin kalbin gücünü ve kalp hücresinin yapısını olumlu olarak etkilediği araştırmalarla ıspatlanmıştır. Ayrıca D vitamini düzeyi yüksek olanların düşük olanlara göre Parkinson hastalığına yakalanma riskleri %65 daha az olduğu yine araştırmalarla belirlenmiştir.

 

:

Kemik ve diş yapısının bozulmasına neden olur. Çocuklarda raşitizm hastalığın denilen kemiklerde gelişim bozukluğu hastalığına yol açar. D vitamini eksikliğinde dişler geç çıkar. Yaşlılarda kemik yumuşaması, dişlerde çürükler, uyku bozuklukları, kaşıntı, kas güçsüzlüğü, huzursuzluğa neden olur. Gebelikte ve çocukluk döneminde D vitaminin yetersizliği kişinin MS hastalığına yakalanma ihtimalini arttırır.

 

?

Bazı besinler ve güneş D vitamini ihtiyacını karşılar. Güneşteki ultraviyole ışıklar cilt yağını D vitamini üretmesi için harekete geçirir. Deriye karışan D vitamini kana karışır. Kas ve yağ dokusunda depolanıp veya karaciğere, böbreğe geçip aktif bir şekilde vücutta kullanılır. D vitaminin vücuda sentezi sadece yaz aylarındadır. Günde 10-15 dakikalık güneş ışığı almak D vitamini için yeterlidir. D vitamini açısından zengin besinler karaciğer, yağlı balıklar, süt, yumurta sarısıdır.

Günlük ortalama D vitamini ihtiyacı:
0-30 yaş: 200 IU
51-70 yaş: 400 IU
70 yaş: 600 IU

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM