Damar Sertliği

Damar Sertliği

Damar Sertliği bir damar bozukluğu hastalığıdır. Tıbbı adı Artericsklerozdur. Sağlıklı bir kan damarı elsatiki dokudan ve adaleden yapılmış bir boru gibidir. Kendini kan hacmine göre ayarlar. Kan hacmindeki artmada genişler ve uzar, kan hacminde daralma olduğu zaman daralır. Yani kendini kan hacmi durumuna göre ayarlar. İste damar sertliğinde damarın bu özelliği bozulmuştur. Damarların bozulduğu bölgelerde […]

bir damar bozukluğu hastalığıdır. Tıbbı adı Artericsklerozdur. Sağlıklı bir kan damarı elsatiki dokudan ve adaleden yapılmış bir boru gibidir. Kendini kan hacmine göre ayarlar. Kan hacmindeki artmada genişler ve uzar, kan hacminde daralma olduğu zaman daralır. Yani kendini kan hacmi durumuna göre ayarlar. İste damar sertliğinde damarın bu özelliği bozulmuştur. Damarların bozulduğu bölgelerde bir takım belirtiler ortaya çıkar. Damar sertliği beyin, kalp damarları ve tüm organ damarlarında gelişme eğilimi gösterir. 50 yaşın üstünde ki erkeklerde ve şeker hastalarında daha sık görülür. Hastalığın asıl nedeni bilinmemektedir. Damar çevresinde kolesterol olmak üzere bir takım yağlı maddeler biriktirir.

Belirtileri:
Baş ağrısı ve dönmesi, uyku düzensizliği yapar. Damarın bozuk olduğu bölgede kan dolaşımı engellendiği için orada kramplar ve mavi lekeler meydana gelir. Ayaklarda soğukluk, karıncalanma, hissizlik gibi belirtiler verir. Tıkanma ileri derecede olursa hasta kesik kesik topallar. Ağrılı kramplar başlar. Zaman içinde doku beslenemez ise o bölge ölür yani kangren oluşur. Damar sertliği kalpte meydana gelmişse kalp kası zayıflar ve yeterince kasılamaz. Kalbe gelen oksijen azalmıştır. Göğüs ağrısı birçok hastada görülebilir. Eğer beyinde olursa kaslarda güçsüzlük, bilinç kaybı, konuşma bozukluğu, görme problemleri ortaya çıkabilir. Bacaklarda damar sertliği oluşması sonucu kramp tarzında ağrı, ısı kaybı ve son olarak gangren gelişebilir. Eğer hayati organlarımızdan biri olan böbreğin damarlarında ateroskleroz gelişirse, tansiyon yüksekliği ve böbrek fonksiyonlarında bozukluk oluşabilir.

Teşhisinde arteriografi yani atardamarları resimli gösteren röntgenden yararlanılır. Ameliyat olmadan önce bunun mutlaka yapılması gerekir.

Bacaktaki damar tıkanıklıklarında veya yaygın damar hastalığında, çok fazla şikayet yoksa hiç bir müdahale edilmeden hastalığın seyri izlenmelidir. Sigara bırakılmalı, dumanlı ortamlarda bulunmamak gerekir. Kolesterolü düşüren ilaçlar damar sertliğinin ilerlemesinin durdurabilir. Bu hastalıkta kanı sulandırdığı için aspirinde kullanılır. Tıkalı bölge balon-stent ile damar açılabilir. Ayrıca cerrahi girişim de yapılabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM