Demir Eksikliğine İyi Gelen Besinler

Demir Eksikliğine İyi Gelen Besinler

Demir eksikliğine iyi gelen besinler, demir eksikliğine hangi besinler iyi gelir, demir eksikliği nasıl geçer gibi konular son günlerde oldukça yaygın şekilde araştırılıyor. Vücut için hayati öneme sahip demir için bir çok besin iyi geliyor. Demir eksikliği vücutta yorgunluk, halsizlik ve gerginlik gibi durumlarında baş sorumlusu olarak görülebilir. Demir vücut içinde kendi başına üretilmez. Aksine […]

Demir eksikliğine iyi gelen besinler, demir eksikliğine hangi besinler iyi gelir, demir eksikliği nasıl geçer gibi konular son günlerde oldukça yaygın şekilde araştırılıyor. Vücut için hayati öneme sahip demir için bir çok besin iyi geliyor. Demir eksikliği vücutta yorgunluk, halsizlik ve gerginlik gibi durumlarında baş sorumlusu olarak görülebilir.

Demir vücut içinde kendi başına üretilmez. Aksine kişilerin yediği besinlerden alınan minerallerdan oluşur. Demir eksikliği olan kişide genelde halsizlik, sinirli hal, baş ağrısı, konsantrasyon bozuklukları ve yorgunluk gibi durumlar baş gösterir. Genelde hamile ve emziren kadınlarda sık görülür. Erkekler için günlük demir miktarı 8 mg, kadınlar için ise 18 mg. olmalıdır. Eğer kadın hamile veya emziriyorsa bu miktar 27 mg. kadar artar. Bebek ve çocuklarda 7-10 mg. arasında olmalıdır.

Demir eksikliğine iyi gelen besinler

  1. Et ve ürünleri ; Demir için en iyi değerleri her zaman et ve et ürünlerinden alırsınız. Çinko, fosfor, selenyum ve mineraller yönünden çok zengin olan bu besin grubunu haftada 2 gün kırmızı et, 2 gün beyaz et ve 3 gün balık olarak tüketebilirsiniz.
  2. Yumurta ; Anne sütünden sonra en yararlı protein yumurtadır. Günlük her kişi tarafından en az 1 tane tüketilmesi gerekiyor. Demir oranı bakımından da oldukça iyidir. Ayrıca demir oranını yükseltmek istiyorsanız yumurtanın yanında maydanoz, tere oto veya mandalina gibi besinler tüketebilirsiniz.
  3. Yeşillik ; Pazı, marul, roka, maydanoz, nane, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler demir mineralleri açısından oldukça zengindir. Ayrıca bu besinler lif yapısını koruyarak bir takım hastalıklardan vücudu koruyor. Ara öğün gibi besin aralarında doğal sebze suları da içerseniz yararı 2 kat artacaktır.
  4. Kuru baklagiller ; A, C, E vitaminleri yönünden yüksek değere sahip kuru baklagiller lif yapıları sayesinde sindirim kanallarının da korunmasında katkı sağlıyor. Ayrıca bağışıklık sistemini de büyük oranda güçlendiriyor. Günde en az 1 porsiyon tüketmek yararınıza olacaktır.
  5. Pekmez ; Günlük 1 tatlı kaşığı pekmez içerseniz 1 mg. demir alırsınız. Ayrıca C vitaminlerinden portakal ile tüketildiği zaman demir oranı yükselir ve vücut için yararı artar. Tabi pekmezin diyet yapanlar için sürekli tüketilmesi kalori alımını aşırı yükseltecektir.

Belirtilen besinler hem demir eksikliği için çok iyi gelecek hemde vücut için oldukça yarar sağlayacaktır. Tabi her şeyi dozunda tüketmeniz gerektiğini de unutmayın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM