Depresyon Belirtileri ve Tedavisi

Depresyon Belirtileri ve Tedavisi

Depresyon bir çökkünlük halidir. Kendini bedensel, duygusal, zihinsel ve davranışsal bazı belirtilerle gösterir. Kişide ki çevresel, hormonal ve ya kalıtımsal bozukluklardan kaynaklanır. Her keyfi kaçan, canı sıkılan, gün içinde duygusal iniş çıkışlar yaşayan, mutsuz olan kişide, bu halinden dolayı depresyondan söz etmek mümkün değildir. Depresyon durumu o kadar basit değildir. Depresyon teşhisinin konulması için bazı […]

bir çökkünlük halidir. Kendini bedensel, duygusal, zihinsel ve davranışsal bazı belirtilerle gösterir. Kişide ki çevresel, hormonal ve ya kalıtımsal bozukluklardan kaynaklanır. Her keyfi kaçan, canı sıkılan, gün içinde duygusal iniş çıkışlar yaşayan, mutsuz olan kişide, bu halinden dolayı depresyondan söz etmek mümkün değildir. Depresyon durumu o kadar basit değildir. Depresyon teşhisinin konulması için bazı belirtilerin bir kaçının bir arada görülmesi gerekir. Ayrıca bu tip belirtilerin en az 2-3 hafta devam ediyor olması lazımdır. Mesela yorgunlukla birlikte, beslenme bozukluğu, zayıflama ya da aşırı kilo alma, uykusuzluk, huzursuz ve yorgun uyanma, sinirlilik, yorgunluk depresyon belirtisi olabilir.

Depresyon Belirtileri çok çeşitlidir. Karamsar, ümitsiz, neşesiz ve bitkin bir ruh hali, cinsel istekte azalmalar, ilgilerde azalmalar isteksizlikler, hiç bir şeyden hoşnut olmama, yaşama dair isteksizlikler, suçluluk duygusu, intihar düşünceleri başlıca belirtileridir. Depresyonlu kişide çökkün ruh hali yanında, hayattan ve daha önce yaptığı şeylerden, ilgi alanlarından zevk almada belirgin bir azalma görülür. Kişi kendini karamsar, mutsuz bomboş hisseder. Olaylara her zaman olumsuz açıdan bakar. Bu gibi pesimist düşünceler istem dışı gelişir. Bakışlar donuk ve yere doğru olmakla birlikte harekette ve konuşmada yavaşlık olabilir. Depresyon olan hastaların %15’inde intihar görülebilmektedir. Ayrıca kişinin yaşam kalitesi büyük ölçüde düşer. Olmadık konularda bile kararsızlık yaşayabilir. Depresyon baş, boyun, nefes darlığı, eklem ağrıları, çarpıntı gibi bedensel rahatsızlıkları da tetikleyebilir.

Depresyon Çeşitleri:

* Majör Depresyon (ağır-büyük depresyon)
* Manik Depresif Bozukluk(Bipolar affektif bozukluk) ‘un depresyon fazı
* Distimik depresyon
* Hamilelik ve doğum sonrası dönem depresyonları
* Menopoz sonrası depresyon
* Atipik depresyon
* Reaktif depresyon(dış nedene bağlı)

Tedavisi:

Depresyon durumunu oluşturan sebeplere göre tedavi yapılır.  psikoterapilerle ve uygun ilaçlarla (antidepresan) mümkündür. En az 6 ay ilaç tedavisi uygulanması gerekmektedir.Tedavi edilmeyen depresyonlar bazen 1 yıl kadar sonra kendiliğinden geçebilmektedir. Fakat tedavi olunursa bu durum daha kısa sürede atlatılır ve kalıcı olarak düzelir. Tedavi sürecinde en önemli unsur hastanın durumunu iyi anlaması ve depresyonu aşacağına inanarak tedaviye başlamasıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM