Detoks Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Detoks Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Detoks diyetinin temel prensibi vücudu toksinlerden arındırmak, temizlemektir. O yüzden genelde bitkisel beslenme yapılır. Amaç vücuda toksin girişini durdurmak ve vücuttaki toksinleri dışarı atmaktır. Toksinler vücudumuza yemek, su, hava gibi etkenlerle girebilir. Vücuda giren toksinler, karaciğeri dolaşarak böbreklere geçer ve ter, idrar ve dışkı olarak vücuttan atılırlar. Toksinlerin vücutta birikimi Vücut için çok zararlıdır. Bu […]

nin temel prensibi vücudu toksinlerden arındırmak, temizlemektir. O yüzden genelde bitkisel beslenme yapılır. Amaç vücuda toksin girişini durdurmak ve vücuttaki toksinleri dışarı atmaktır. Toksinler vücudumuza yemek, su, hava gibi etkenlerle girebilir.

Vücuda giren toksinler, karaciğeri dolaşarak böbreklere geçer ve ter, idrar ve dışkı olarak vücuttan atılırlar. Toksinlerin vücutta birikimi Vücut için çok zararlıdır. Bu yüzden belirli dönemlerde toksinlerden kurtulmak gerekir. Yoksa bağışık sistemini zayıflatır, ağrı ve hastalıklara neden olabilirler. kilo vermeye ve cildi güzelleştirmeye yarar. Sağlıklı bir bağışıklık sistemimiz olmasını sağlar.

Detoksta pek çok yiyecek yasaktır. Meyve, sebze, bitkisel çaylar, fındık vb, fazlaca su tüketimine izin verilir. Bunun yanında buğday, süt, kafeinli içecekler, alkol, et, balık, yumurta, tuz ve şeker gibi işlenmiş gıdalara izin verilmez. 1 veya 2 gün boyunca sıvı ağırlıklı ve haşlama yenerek detoks tamamlanır.

Detoks kilo verip vücudu toksinlerden arındırmanın yanında, sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirilmesine yardımcı olur. Kilo vermeyi kolaylaştırır. Kafein ve alkol tüketimini azaltır. Fakat detoks uzun süre yapılmamalıdır. Aksi takdirde enerjinizin iyice düşmesine ve gerilmenize neden olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM