Diş eti Neden Hastalanır?

Diş eti Neden Hastalanır?

Sigara: Ağız ve diş sağlığının bozulmasında sigara önemli bir yet tutar. Ağız hijyenine dikkat etmeyen kişilerde sigara etkisi daha fazla görülür. Stres: Diş eti hastalığında azımsanmayacak derecede önemlidir. Stres bağışıklık sistemimizi zayıflatır ve hastalıklarla mücadelede vücudumuz başarısız olur. Dengesiz beslenme: Vücudumuza yeterince alamadığımız vitamin ve mineraller bağışıklık sistemimizi zayıflatır ve hücre yenilenmesini önler. Meyve ve […]

Sigara: Ağız ve diş sağlığının bozulmasında sigara önemli bir yet tutar. Ağız hijyenine dikkat etmeyen kişilerde sigara etkisi daha fazla görülür.

Stres: hastalığında azımsanmayacak derecede önemlidir. Stres bağışıklık sistemimizi zayıflatır ve hastalıklarla mücadelede vücudumuz başarısız olur.

Dengesiz beslenme: Vücudumuza yeterince alamadığımız vitamin ve mineraller bağışıklık sistemimizi zayıflatır ve hücre yenilenmesini önler. Meyve ve sebzeyi soframızdan eksik etmememiz gerekir.

Bruksizm: diş etini sıkma, gıcırdatma anlamına gelen bruksizm periodontak dokulara zarar verir.

İlaçlar: Doğum kontrol ilaçları gibi bazı ilaçlar ağız temizliğini olumsuz etkileyebilir.

Genetik: Genetik rahatsızlıklar diş hastalıklarında önemli yer tutar. Kişinin ağız hijyeni de iyi değilse bu risk 2 katı artar.

Diyabet: Ağızda tükürük akışında veya miktarındaki değişim diyabetli hastalarda ağız kuruluğuna neden olur. Bu ağız sağlığını olumsuz yönde etkiler. Diyabetli hastaların ağız hijyenine ve sağlığına özen göstermeleri gerekir. Zira ağızda mevcut olan çürük diş enfeksiyona yol açar ve bu kan şekerinin yükselmesine neden olur.

Hamilelik diş ve diş eti sağlığını etkileyen faktörlerdir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM