Dişeti Kanamaları ve Dişeti İltihabı

Dişeti Kanamaları ve Dişeti İltihabı

Diş etinin kanaması diş eti iltihabının yani gingivitisin ilk ve önemli belirtileri arasındadır. Diş eti iltihabında diş etlerinde şişlik, renk değişikliği, parlaklık ve ağız kokusu oluşur. Bu belirtiler tedavi edilmediği takdirde enfeksiyonlara yol açar ve daha derin dokuları, diş kemiğini, dişi kemiğe bağlayan liflere zarar verir. Bu durumda çürük olmayan sağlam dişler bile sallanıp düşebilirler. […]

Diş etinin kanaması iltihabının yani gingivitisin ilk ve önemli belirtileri arasındadır. Diş eti iltihabında diş etlerinde şişlik, renk değişikliği, parlaklık ve ağız kokusu oluşur. Bu belirtiler tedavi edilmediği takdirde enfeksiyonlara yol açar ve daha derin dokuları, diş kemiğini, dişi kemiğe bağlayan liflere zarar verir. Bu durumda çürük olmayan sağlam dişler bile sallanıp düşebilirler. Buna periodontitis denir.

Sağlıklı bir diş eti ğembe renkte, mat, portakal kabuğu pürüzlüğünde ve sıkı olur. Diş fırçalama sırasında, sert besin yerken kendiliğinden kanamaz.

Diş eti iltihabına sebep olan en önemli faktör doğru ağzı bakımı yapılmamasıdır. Buna bağlı olarak dişler üzerinde biriken mikrobiyal dental plak adı verilen beyaz ve içinde bakteri yaşayan birikintilerdir. Bu birikintiler ağız içinden gereken şekilde uzaklaştırılamazsa diş eti iltihabına neden olur ve tükürük içinde bulunan mineraller etkisiyle de sertleşip diş taşını oluşturur. Diş fırçalarken kendiliğinden bir kanama oluşuyorsa hemen bir hekime başvurmakta fayda vardır. Eğer eksik ve yanlış bakımdan kaynaklı diş eti iltihabınız varsa tedavisi basittir. Öncelikle hekim diş taşlarınızı temizler ve size ağız bakımınızı nasıl yapacağınızı kapsamlı biçimde anlatır. Diştaşı temizliği diş ve dişetlerine zarar vermez. Gereken aralıklarla yaptırılmasında sakınca yoktur aksine faydalıdır. Erken dönemde teşhis edilen iltihabı tedavsi oldukça basittir.

Diştaşlarınız temizlendikten sonra doktorunuzun önereceği şekilde günde en az iki kere dişler fırçalanmalı ve diş ipi kullanılmalı. Bunun yanında 6 ayda bi muhakkak diş hekiminin kontolündan geçmelisiniz. Yine hatırlatalım diş eti kanaması normal bir durum değildir ve daha vahim durumlara neden olmaması için derhal bir diş hekimine gitmenizde yarar vardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM