Dişler ve Dişlerin Yapısı

Dişler ve Dişlerin Yapısı

Dişlerin görevi besinleri kopartmak ve öğütmektir. Görev ve biçimlerine göre değişik isimler alırlar. Yetişkin bir insanda 32 tane diş bulunur. Bir dişin ağız boşluğunda yani diş etinden yukarıda olan kısmına kron denir. Çenede gömülü olan bölüme kök ve bu ikisinin birleştiği kısma ise dişin boynu (köle) denir. Her dişin ana kısmını oluşturan bölüme dentin denir. […]

Dişlerin görevi besinleri kopartmak ve öğütmektir. Görev ve biçimlerine göre değişik isimler alırlar. Yetişkin bir insanda 32 tane bulunur. Bir dişin ağız boşluğunda yani etinden yukarıda olan kısmına denir. Çenede gömülü olan bölüme kök ve bu ikisinin birleştiği kısma ise dişin boynu (köle) denir. Her dişin ana kısmını oluşturan bölüme dentin denir. Dentin kronda mine denilen bir tabaka ile, kökte ile kaplıdır. Mine tabakası kesici kenara doğru 2,5 mm.ye kadar kalınlaşırken, boyun bölgesine gittikçe incelir. Her dişin kökü çene kemiğinde alveol denen bir boşluğa girer.
Dişin kök kısmındaki dentin tabakasını alveol dediğimiz yerde saran ve onu tutan maddeye sement adı verirlir. Kök sementi dişin kemiğine en çok benzeyen dokusudur ve mine sınırında apkese kadar olan bütün kökü örtmektedir. Dentin (substantia eburnea), fiziksel sertliği, kimyasal yapısı, biyolojisi bakımından kemiğe çok benzemekte birlikte mine tabakası kadar sert değildir. Odontoblast adı verilen hücrelerden yapılmıştır.

Daha öncede belirttiğimiz gibi görevlerine göre isimler alırlar. ; önde (incisi vus), onların yanında (caninus), yanlarda (promeler), daha arkada büyük azı dişler (moler) diye sıralanırlar. Kesici olan dişler, üst kısmındaki karşılıklı kenarlarıyla besinleri keserler, köpek dişleri ise besinleri parçalamaya yararlar, azı dişlerinin geniş olan bölümleri yani çiğneme yüzeyleri besinlerin öğütülmesi için yapılandırılmıştır.

Çocuklarda dediğimiz mavi ve beyaz dişler zamanla dökülerek yerini sarımtrak renkteki kalıcı dişlere bırakır. 5 ila 20 yaşları arasında çıkarlar. En önce azı dişleri çıkar. En son çıkan, arkadaki en ufak azı dişi akıl dişi veya yirmi yaş dişi diye bilinir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM