Disparöni Nedir?

Disparöni Nedir?

Ddisparöni öncelikle fiziksel bir sorun olarak karşımıza çıkar ve aile planlaması kliniklerinde sık karşılaşılan bir problemdir. Bu yüzden disparöniyi fiziksel sorun olarak değerlendirmeli, pskilojik olarak ele almamak gerekir. Çünkü çoğu kez sorun önce fiziksel olarak ortaya çıkar, sonrasında psikolojik probleme dönüşebilir. Ağrılı ilişki, cinsel yaşamın başlangıcında ya da ilişkiye yeterince hazır olunmadığında görülebilir. Normal yaşanan […]

Ddisparöni öncelikle fiziksel bir sorun olarak karşımıza çıkar ve aile planlaması kliniklerinde sık karşılaşılan bir problemdir. Bu yüzden disparöniyi fiziksel sorun olarak değerlendirmeli, pskilojik olarak ele almamak gerekir. Çünkü çoğu kez sorun önce fiziksel olarak ortaya çıkar, sonrasında psikolojik probleme dönüşebilir. Ağrılı ilişki, cinsel yaşamın başlangıcında ya da ilişkiye yeterince hazır olunmadığında görülebilir.

Normal yaşanan ilişki sırasında, cinsel uyarı kadın organının genişlemesine, ıslanmasına olanak sağlar. Bu da daha fazla cinsel heyecan ve zevk demek olur. Herhangi bir sebepten ötürü, ağrı ortaya çıkarsa bu kadının heycanını ve zevkini engeller. Vaginada genişleme olmaz, organda kuruluk görülmeye başlar. Böyle bir durumda erkek organının hareketleri ağrı duyulmasına neden olur. Cinsellik zevk alınan değil, ağrı duyulan bir eylem haline gelir.

Kadınların %15’i hayatlarının bir dönümünde bu tip ağrılarla karşı karşıya kalabilirler. Ancak %1-2’sinde tedavi derecesinde sorun olur. Bazı kadınlar bu ağrıyı daha çok genital bölgede basınç, yırtılma veya yanma hissi olarak tarif ederler.

Disparöni sorunu eğer iki hafta içinde ortaya çıkmışsa, erkek organının girişi veya genital organ içindeki nedenlere bağlı olarak (vulvaldaki lokal sebepler) ya da organda derinlerde ortaya çıkan durumlardan meydana gelir. Kadın organındaki iltihaplar, tümörler yada cinselliğe hazır olamama durumlarında görülür.

Disparöni 2 haftadan uzun süredir devam ediyorsa, kısır bir döngü halini alır ve ağrının nedeni hala devam ediyor ve ortadan kalkmamıştır. Kadının organı ağrıdan oluşan korku nedeniyle kurudur ve dardır. Bu tip vakalarda bazı zamanlarda vajinismusta görülür. Pelvik enfeksiyonlar, rahimde tümörler gibi durumlarda ortaya çıkar.

:

Öncelikle hekime ağrılı bölge ve ağrı nedeni açık bir şekilde anlatılmalı. Mümkünse bu ağrının nedenini ortadan kaldırmalı. Bunun için geçici önlemler bol miktarda kayganlaştırıcı (lubrikan) kullanılmasıdır. Asla vazelin ve jel kullanmamalı. Lubrikanı hem erkek hem kadın organına uygulamak en doğurudur. Çiftler ilişkilerine farklı hoşluklar katmalı. Birlikte duş yapma, cinsel birlikteliğe başlamadan önce bibirini okşama gibi. Bu tip uygulamalar kadının organını genişletir, kayganlığı arttırır ve ağrıyı azaltabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM