Diyabetli Hastalara Umut Işığı

Diyabetli Hastalara Umut Işığı

Şeker hastalarına umut verebilecek bir çalışmaya AB desteğiyle start verildi. Çalışmanın amacı tip 1 diyabet hastalarının insüline olan bağımlılığına son vermek. Bu proje için Alman üniversiteleri ve İstanbul Üniversitesi bir anlaşma imzaladı. Şeker hastalığının kesin tedavisi olmamakla birlikte, dünya nüfusunun %5’i bu hastalıkla mücadele veriyor. Sağlıklı bir insan pankreası vücutta şeker miktarını ölçer ve buna […]

Şeker hastalarına umut verebilecek bir çalışmaya AB desteğiyle start verildi. Çalışmanın amacı tip 1 diyabet hastalarının insüline olan bağımlılığına son vermek. Bu proje için Alman üniversiteleri ve İstanbul Üniversitesi bir anlaşma imzaladı.

nın kesin tedavisi olmamakla birlikte, dünya nüfusunun %5’i bu hastalıkla mücadele veriyor.

Sağlıklı bir insan pankreası vücutta şeker miktarını ölçer ve buna göre salgılarken, şeker hastalarında bu görevini yapamaz. Bu yüzden dışarıdan insülin takviyesi yapmak gerekir. Özellikle diyabetli çocuklar düşünülecek olursa, her gün şekerin ölçülmesi, insülin miktarı tespit edilip ona göre insülin verilmesi şeker hastalarının ömür boyu ne kadar zorlanacağını açıkça gösteriyor.

Araştırmaya Almanya’dan Giessen, Marburg Üniversiteleri ve Max Planck Enstitüsü, Türkiye’den de İstanbul Üniversitesi ve Bursa Uludağ Üniversitesi’nin katılıyor. İstanbul Üniversitesi bünyesinde bulunan Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Deneysel Tıp Araştırma Enstitüsü’nden bilim heyetide çalışmalara destek veriyorlar.

Bu araştırmada insanın kendi hücresinden insülin üretebilecek hücre oluşturup hastaya verilmesi ve böylece pankreasın yeniden görev yapar hale gelebilmesi amaçlanıyor. Bu araştırmadaki başarı özellikle tip 1 diyabet hastalarını insüline bağımlı yaşamasına son verecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM