Diyet Ürünlerde Şişmanlık Tehlikesi

Diyet Ürünlerde Şişmanlık Tehlikesi

Yapılan araştırmalara göre şişmanlamamak için kullandığımız diyet ürünlerde farkına varamadığımız riskler var. Bu tip ürünlerde normal şekere göre 200 kat daha fazla tatlandırıcı bulunuyor. Ayrıca diyet ürünlerde kullanılan aspartam insanlarda baş ağrısı, unutkanlık, şişmanlık, depresyon, bulantı, çarpıntı, uykusuzluk, kulak çınlaması ve panik atak gibi rahatsızlıklara yol açabiliyor. Yine  ketçap, kola, toz kahve kreması, meyve suyu, […]

Yapılan araştırmalara göre şişmanlamamak için kullandığımız diyet ürünlerde farkına varamadığımız riskler var. Bu tip ürünlerde normal şekere göre 200 kat daha fazla tatlandırıcı bulunuyor. Ayrıca diyet ürünlerde kullanılan aspartam insanlarda baş ağrısı, unutkanlık, şişmanlık, depresyon, bulantı, çarpıntı, uykusuzluk, kulak çınlaması ve panik atak gibi rahatsızlıklara yol açabiliyor. Yine  ketçap, kola, toz kahve kreması, meyve suyu, şekerleme, hazır çorba, puding, çikolata, hazır kek gibi ürünlerde şeker yerine diğer adı nişasta bazlı sıvı şeker olan “” kullanılıyor. Mısır şurubundan %80 oranında fruktoz bulunuyor. Fazla fruktoz tüketimi demek, diyabet, kan yağı, karaciğer yağlanması, yüksek tansiyon ve kalp hastalığı demektir.

Diyet kola, diyet reçel, diyet şekerlemelerde kullanılan aspartam adlı tatlandırıcı daha öncede belirttiğimiz gibi normal şekerden 200 kat daha fazla tatlandırıcı içeriyor. Yani bir bavul aspartam 1 kamyon şekere denk geliyor. Bu müthiş bir fark. Fareler üzerinde yapılan deneylerde aspartam verilen farelerde 3 kat fazla beyin tümörü tespit edilmiş. Aspartam vücuda girdiğinde salgısına yol açtığı için düşüyor ve açlık oluşuyor. Bu daha fazla yemek yemek ve akabinde kilo almak demek. Ayrıca aspartamın kansere yol açma riski de var.

Araştırmalara göre, enerji içeceği tüketen özellikle çocuk ve gençlerde uykusuzluk, yatağını ıslatma, şiddete eğilim ve anksiyete gibi problemler ortaya çıkabiliyor. Bu yüzden uzmanlar enerji içeceklerinden uzak durulmasını öneriyorlar. Raf ömürlerinin uzatılması için meyve sularının 105 santigrat derecede ısıtılması, meyvedeki b ve c vitaminlerinin büyük ölçüde kaybedilmesine yol açıyor. İlla meyve suyu tüketilecekse %100 meyve suları alınmalıdır. Tabi ki en iyi ve en sağlıklısı, bol vitamin ve bağırsak sağlığı için meyvenin kendisini yemektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM