DNA Testi

DNA Testi

DNA testi bir babalık testidir. Bir çocuğun babası olup olmadığınızı anlamak için yapılır. Hukuki olunması isteniyorsa, Aile hukukuna göre yasal süreç içinde Adli Tıp üzerinden test yaptırılmalıdır. DNA testi çocuğun DNA profili ile olası babanın ve mümkünse annenin DNA profillerinin karşılaştırılması sonucu olur. Çünkü her çocuğun DNA profil mirasının yarısı biyolojik aileden oluşur. Bu testle […]

bir babalık testidir. Bir çocuğun babası olup olmadığınızı anlamak için yapılır. Hukuki olunması isteniyorsa, Aile hukukuna göre yasal süreç içinde Adli Tıp üzerinden test yaptırılmalıdır.
testi çocuğun profili ile olası babanın ve mümkünse annenin profillerinin karşılaştırılması sonucu olur. Çünkü her çocuğun profil mirasının yarısı biyolojik aileden oluşur. Bu testle olası babanın çocuğun hücrelerinde ’sı olup olmadığına bakılır. Eğer test yapılan çocuk ve “olası baba” arasında biyolojik bağ varsa genetik izler belirgin bir şekilde bunu ortaya çıkartır.

DNA Testine Kimler Katılır
Daha öncede belirttiğimiz gibi DNA testine olası baba ve çocuk katılır. Mümkünse anneden de test için örnek alınır. Böylece baba ile çocuğun ve annenin DNA örnekleri karşılaştırılarak bilgi elde edilir. Çocuk, anne ve olası baba’nın katılımı ile yapılan test trio olarak adlandırılan standart ’dir.

Çocuğun annesi olmasa bile babalık testi yapılabilir. Ancak kesin sonuca ulaşmak böyle bir durumda daha uzun sürer. Anennenin katılmadığı babalık testlerine “annesiz babalık testi” adı verilir.

DNA Örneklerini Almak
Genelde tüm DNA testleri için acısı ve basit bir yöntem olan pamuklu çubuk tekniği kullanılmaktadır. Bu banyolarda bulunan pamuklu kulak çubukları gibidir. Kişinin her iki yanak içinden bölgeye sürtülerek alınan hücreler teste tabi tutulur ve sonuca ulaşılmaya çalışılır.


Babalık testi sonucuyla babamın çocuğun biyolojik babası olup olmadığı %100 doğru sonuçlanır. %99 ve üstünde çıkan test sonuçları testi yaptıran kişinin biyolojik baba olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu gösterir. Sonuçlar örneklerin alınmasından 7 ila 10 gün arasında sonuçlanır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM