Doğum Kontrol Hapının Zararları

Doğum Kontrol Hapının Zararları

Dünya üzerinde ki 500 milyondan fazla kadının kullandığı doğum kontrol haplarının zararları konusu hakkında kafalarda hep soru işaretleri oluşmuştur. Peki doğum kontrol hapları gerçekten zararlı mı? Sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Uzmanların görüşlerine göre doğum kontrol hapları kalp ve damar sistemimize zararlı. Bu olumsuzluk sonucunda hipertansiyon gibi hastalıklar başa bela olabiliyor. Doğum kontrol haplarının bileşiminde ki […]

Dünya üzerinde ki 500 milyondan fazla kadının kullandığı kontrol haplarının zararları konusu hakkında kafalarda hep soru işaretleri oluşmuştur. Peki doğum kontrol hapları gerçekten zararlı mı? Sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Uzmanların görüşlerine göre doğum kontrol hapları sistemimize zararlı. Bu olumsuzluk sonucunda hipertansiyon gibi hastalıklar başa bela olabiliyor. Doğum kontrol haplarının bileşiminde ki progesteronlar damar daralmasına sebep olabiliyor. Toplardamarda pıhtılaşmaya sebebiyet verebiliyor. Ayrıca memede olan miyomları tetikleyen doğum kontrol haplarını bir uzaman danışarak onun uygun gördüğü şekilde kullanmanız gerekir.

Doğum kontrol haplarının yan etkilerinden kendinizi korumanız için önce bir takım sorulara cevap verilmesi gerekir. Bunlardan bazıları; Varis hastalığınız var mı? Sigara ve alkol tüketiminiz nasıl? Damarlarınızla ilgili daha önce yaşadığınız probleminiz var mı?

Doğum kontrol hapının kullanılmaması gereken durumlar şunlardır: Kanda pıhtılaşma sorunu olanlar, meme kanseri, kalp ve karaciğer problemi yaşayanlar, migreni, tansiyonu olanlar, sigara kullananlar, şeker hastaları doğum kontrol hapı kullanması önerilmeyen kişilerdir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İlgi Görenler