Dondurmada Tehlikeler

Dondurmada Tehlikeler

Yaz mevsiminin en çok tüketilen ürünleri arasında ilk sırayı şüphesiz ki dondurma alıyor. Ancak özellikle hazır dondurmalar insan sağlığını tehdit eder nitelikte. “Dondurmalar Tebliğine” göre değilde “Yenilebilir Buzlu Ürünler Tebliğine” göre üretilen bir çok dondurma, süt tozu, glikoz, margarin, sentetik salep, aroma ve renklendirici gibi şüpheli katkı maddeleriyle üretilebiliyor. Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği’ndeki “Dondurma Tebliği”ne […]

Yaz mevsiminin en çok tüketilen ürünleri arasında ilk sırayı şüphesiz ki alıyor. Ancak özellikle hazır dondurmalar insan sağlığını tehdit eder nitelikte. “Dondurmalar Tebliğine” göre değilde “Yenilebilir Buzlu Ürünler Tebliğine” göre üretilen bir çok dondurma, süt tozu, glikoz, margarin, sentetik salep, aroma ve renklendirici gibi şüpheli katkı maddeleriyle üretilebiliyor.

’ndeki “Dondurma Tebliği”ne göre dondurmanın içeriğinde süt, salep, kaymak, şeker, yumurta sarısı ve doğal aroma ya da meyvelerin bulunması gerekiyor. Piyasada satılan dondurmalar ise ‘Yenilebilir Buzlu Ürünler Tebliği’ne göre üretildiği için yapımında su buzu, meyveli buz, sorbe, sütlü buz, bitkisel yağlı sütlü buz kullanılıyor. İçlerindeki de bu başlıklara uygun şekilde yapılıyor. “Mamullerimizin hiçbir çeşidinde domuz ve domuzdan elde edilmiş kullanılmamıştır” ibaresi istisnasız her üründe bulunuyor. Tüketiciler Birliğinin (TB) yayımladığı rapora göre ‘yoktur’ ibaresine rağmen bazı dondurmalarda E-441 koduyla belirtilen jelatin kullanılıyor. Jelatinin maliyeti düşük olmasına rağmen dini hassasiyetten uzak firmalarca üretiliyor ve çoğu zaman domuzdan elde ediliyor.

Diğer bir nokta ise imal edilen dondurmalarda neredeyse %95 gibi bir rakamla hiç süt yerine süt tozu kullanılması. Dondurma üretiminde kullanılan katkı maddeleri ve renklendiriciler, mineral dengesini bozuyor ve hiperaktivite, dikkat dağınıklığı, huysuzluğu arttırıyor. Böbreklere zarara vererek, koroner kalp ve şeker hastalığına zemin hazırlıyor. Bağışıklık sistemini zayıflatıyor ve anne sütünün kalitesini düşürüyor. Kanseri ve obeziteyi tetikliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM