Düşürülen Böbrek Taşlarının İncelenmesi Önemli mi?

Düşürülen Böbrek Taşlarının İncelenmesi Önemli mi?

Öncelikle böbrek taşı hakkında kısa bilgi verelim. Böbrekler kandan süzülen ve vücut için gereksiz fazla sıvıyı idrar olarak vücuttan atarken, beraberinde atılan katı maddeler idrar yollarının içine çöker ve böbrek taşını meydana getirir. İdrarı oluşturan suyun az, atığın fazla olması bunun yanında taş oluşumunu engelleye bazı maddelerinde azlığı farklı kristallerin idrarda çökmesine neden olabilir. Böbrek […]

Öncelikle hakkında kısa bilgi verelim. Böbrekler kandan süzülen ve vücut için gereksiz fazla sıvıyı idrar olarak vücuttan atarken, beraberinde atılan katı maddeler idrar yollarının içine çöker ve taşını meydana getirir. İdrarı oluşturan suyun az, atığın fazla olması bunun yanında oluşumunu engelleye bazı maddelerinde azlığı farklı kristallerin idrarda çökmesine neden olabilir. Böbrek taşları değişik sayı ve boyuttadır.

%80’i kendiliğinden ilaç tedavisiyle düşüne böbrek taşlarına ancak 6 mm üstündeyse müdahale edilir. önemlidir. Çünkü bu inceleme taşın tipi, oluşum nedenleri, hastalığın boyutu, sonraki incelemelere yön verme ve buna göre belirlenecek tedaviye ilişkin sonuçları ortaya koyar. İşte bu yüzden böbrek taşlarının muhakkak titizce incelenmesi gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM