Düzenli Koşmak Ömrü Uzatıyor

Düzenli Koşmak Ömrü Uzatıyor

Danimarkalı araştırmacılar koşmanın sağlık açısından önemini ıspatladılar. Araştırmaya göre düzenli olarak koşmak ölüm riskini %41 azaltıyor. Düzenli koşmak ortalama yaşam süresini de kadınlarda 5, erkeklerde 6 yıl uzatıyor. Kopenhag kalp çalışmasında, 20-93 yaş arsında 20 bin kişi üzerinde 1976’dan beri yürütülen bir parçanın çalışma ölüm riskini azaltıp, yaşam süresinin uzattığını gösterdi. İngiliz The Independent gazetesinin […]

Danimarkalı araştırmacılar koşmanın sağlık açısından önemini ıspatladılar. Araştırmaya göre düzenli olarak koşmak ölüm riskini %41 azaltıyor. ortalama yaşam süresini de kadınlarda 5, erkeklerde 6 yıl uzatıyor. Kopenhag kalp çalışmasında, 20-93 yaş arsında 20 bin kişi üzerinde 1976’dan beri yürütülen bir parçanın çalışma ölüm riskini azaltıp, yaşam süresinin uzattığını gösterdi.

İngiliz gazetesinin yansıttığı araştırmada, düzenli olarak 35 yıldan fazla bir süredir koşan 1116 erkek ve 762 kadına, haftada ne kadar sıklıkta ve hızlı mı, yavaş mı koştukları soruldu ve koşmayan kişilerle kalp durumları karşılaştırıldı. Böylece düzenli koşmanın insan sağlığı ve yaşam kalitesi için ne kadar önemli olduğu ıspatlanmış oldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İlgi Görenler