Düztaban Olmanın Vücuda Zararları

Düztaban Olmanın Vücuda Zararları

Ayağında düz tabanlık problemi olan kişiler günlük hareketlerinde sıkıntı çektikleri gibi, bu yüzden vücutları da yıpranıyor. Düz tabanlı kişinin ayağında, dizinde ve baldırında devamlı bir ağrı meydana gelir. Tendonlarda oluşan aşırı ödem, tendinit, bursit gibi iltihaplar hatta yırtıklar bile görülebiliyor. Buradaki tek sorun ayağın düz basmasının değilde, ayak yukarı ve aşağı esneme hareketini, yetersiz bağ […]

Ayağında problemi olan kişiler günlük hareketlerinde sıkıntı çektikleri gibi, bu yüzden vücutları da yıpranıyor. Düz tabanlı kişinin ayağında, dizinde ve baldırında devamlı bir ağrı meydana gelir. Tendonlarda oluşan aşırı ödem, , gibi iltihaplar hatta yırtıklar bile görülebiliyor. Buradaki tek sorun ayağın düz basmasının değilde, ayak yukarı ve aşağı esneme hareketini, yetersiz bağ desteği nedeniyle yapamadığından oluşuyor. Bunun çaresi ise kişiye özel tabanlık veya daha ağır durumlarda cerrahi müdahale.

Normalde insanın dizleri düz, bir çizgi gibi değildir. Dizler, bacak ve uyluk kemikleri arasındadır. Bu iki kemik arasında 5-7 derecelik dışa doğru bir açı vardır. Bu oyluğun azalması veya kaybolması düz tabanlık nedenidir. da dizlerin açısını bozduğu için tendinitlere ve kireçlenmeye yol açmaktadır. Sonrasında kalça ve belde de dizilim bozularak, vücudun genel yapısıda bozulmuş oluyor. Bu yüzden düz tabanlık ciddiye alınmalıdır.

Doğuştan düztabanlık sorunu olan kişierde, ayak, diz, kalça sorunları daha yüksek oranda görülür. Düztabanlıkta, ayak tabanı altında, orta ve ön ayak arasında, kemikleri birbirine bağlayan çok sayıda bağ bulunur. Bunlarında belli bir açısı olması gerekir. Düztabanlı kişide bu açı azalır. Normal ayaklı kişide arkadan bakıldığında sadece serçe parmağı görülürken, Düztabanlı kişide, ayağa arkadan bakıldığında ayak yere yapışır şekilde görülüyor. Bu yüzden ayağıın 3-4 parmağı birden görülebiliyor. Bu durumda arka ayaktaki iki kemik arasında boşluk yani sinus tarsi azalıyor, Bu boşluk azaldığı içinde düztabalı kişide ayak normal hareketliliğini kaybediyor.

DÜZTABANLIK ve AMELİYAT

Düztabanlık sorunu olan kişilere farklı tekniklerle cerrahi müdahale yapılabilir.

– Arka ayaktaki bu anormal hareketi azaltıp, tüm olumsuzluğun önüne geçilmesini sağlayacak bir ameliyat tekniği olan “” arka ayakta normal olması gereken boşluğa bir adet implant yerleştirilmesiyle oluyor. Bu ayağa içten yerleştirilmiş tabanlık gibi de düşünülebilir.

– Daha ileri dereceli düztabanlıkta “” gelişmişse, transferleri, arka ayak kemiği kaydırma veya dş kolonu uzatma ameliyatları yapılmaktadır.

– Ayak hareketliliği kaybolmuş ve kireçlenmiş ise, sert düztabanlık denilen durum söz konusuysa, son seçenek, düz basan bir ayak elde etmek için orta-arka ayağın dondurulması ameliyatı gerekir.

Hastalara ameliyatlar sonrası lastik tabanlı giymeleri önerilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İlgi Görenler