E Vitamini ve Faydaları

E Vitamini ve Faydaları

E vitamini 1992 yılında, beslenme ve doğurganlık arasındaki ilişkiyi araştıran Evans ve Bishop tarafından bulunmuştur. E vitamini yağda çözülen, hücre zarında bolca bulunan, mühim bir antioksidandır. Özelikle hücreleri yenileme konusunda önemli yeri vardır. Isı, alkali, asit ve ışığa dirençlidir. Vücutta bütün dokularda bulunur. Ancak en çok kas dokusunda, kalpte, testislerde ve adrenalde bulunur. E vitamini […]

1992 yılında, beslenme ve doğurganlık arasındaki ilişkiyi araştıran Evans ve Bishop tarafından bulunmuştur. yağda çözülen, hücre zarında bolca bulunan, mühim bir antioksidandır. Özelikle hücreleri yenileme konusunda önemli yeri vardır. Isı, alkali, asit ve ışığa dirençlidir. Vücutta bütün dokularda bulunur. Ancak en çok kas dokusunda, kalpte, testislerde ve adrenalde bulunur. selenyumla birlikte çok daha etkili olur. Bununla birlikte betakaroten ve çinko etkinliğini arttırmaktadır. A vitamininin oksidasyonunu engeller ve etkinliğini arttırır. yapısındadır. Tokol, yağlı tohumlar ve yenen yağların minör bileşenleri olan ve tokotrienollere verilen isimdir. Sekiz farklı vardır. Bunlardan en aktifi ve etkilisi alfa tokeforoldur. Alfa () içinde alfa, beta, gama ve delta olmak üzere 4 tokoferol bulunur. Bunların içinde en güçlü antioksidan alfa tokoferoldur.

E vitamini Faydaları:
Bağışıklık sistemini güçlendirir. Serbest radikallerin oluşmasını engelleyerek kanser gibi hastalıkların oluşmasını engeller. Kalp krizine karşı korumada güçlüdür. Cilde ve saça önemli bir etkisi vardır. Kırmızı kan hücrelerinin oluşumu ve gelişimine yardımcı olur. Vücuda dışarıdan giren ağır metaller ve toksinlerin zararlı etkilerini azaltır. Damarları, kasları korur ve güçlendirir. Kan inceltici özelliği vardır. Kan dolaşımını güçlendirir. Gözleri korur, katarakta karşı etkilidir. Yaşlılıkla birlikte gelişen hafıza kaybına iyi gelir. Ayrıca yaşlılığa karşı korur. Amerika’da yapılan araştırmalarda E ve C vitamininin birlikte alınmasının alzheimer olasılığını düşürdüğü tespit edilmiştir. Sağlıklı kemik yapısı için E vitamini gerekli vitaminler arasındadır.


Kalp ve kanser hastalıkların görülme olasılığı artar. Yorgunluk, kansızlık görülür. Hamile kadınlarda E vitamini azalır. E vitaminin azalması erken doğum ve düşük kilolu bebek demektir. Sigara, alkol ve doğum kontrol ilacı kullanan kişiler E vitamini eksikliği açısından risk altındadırlar. Ancak E vitamini doğada ve besinlerde fazla bulunduğundan çok az insanda E vitamini eksikliği görülür.

E vitamini fazlalığı
Fazla E vitamini mide bulantısı ve ağrısına, kusmaya ve ishale neden olabilir.

:
Tahıl ve tahıl ürünlerinde, buğday, mısır, darı, pirinç gibi tahıllarda çok bulunur. Sütte ve sütle yapılan ürünlerde, yeşil sebzelerde, kırmızı ette, yumurtada, zeytin yağında, ayçiçeği yağında bulunur. En önemli E vitamini kaynağı tohum yağlarıdır (nebati yağlar). Ekmek ne kadar esmerse o kadar fazla E vitamini içerir. E vitamini pişirmeye dayanıklı bir olduğu için fazla pişirmede herhangi kayıp olmaz. Fakat E vitamini ihtiva eden ürünleri yağda kızartmadan farklı şekilde pişirmek ve özellikle herhangi bir işlemden geçmemiş tahıl ürünlerini (kepekli ürünler gibi) tüketmek daha sağlıklı olur.

E Vitamini Günlük Dozu:
Bebekler: 5-6 mg.
4-11 yaş 8-10 mg.
Büyükler 15 mg. ye kadar alabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM