Egzama

Egzama

Egzama derinin iltihaplanmasıyla ortaya çıkan bir cilt hastalığıdır. Egzamada deri kurur, kızarır, kaşınır ve pul pul dökülür. Alerjik hassasiyetleri olanlarda ve fazlaca stres altında, sıkıntı durumlarında görülür. İltihaplanan deri kaşınır, ateşlenir ve kızarır, o bölgede kuruluk görülür ve sivilcemsi kabartılar oluşur. Su toplar ve çoğalır. Egzama oluşan bölgede elle kaşınmadan ötürü enfeksiyon çoğalır, kanama görülüp, […]

Egzama derinin iltihaplanmasıyla ortaya çıkan bir cilt hastalığıdır. Egzamada deri kurur, kızarır, kaşınır ve pul pul dökülür. Alerjik hassasiyetleri olanlarda ve fazlaca stres altında, sıkıntı durumlarında görülür. İltihaplanan deri kaşınır, ateşlenir ve kızarır, o bölgede kuruluk görülür ve sivilcemsi kabartılar oluşur. Su toplar ve çoğalır. Egzama oluşan bölgede elle kaşınmadan ötürü enfeksiyon çoğalır, kanama görülüp, ağrılar başlar. Egzama genellikle ya da başlangıçta yüzde görülmeye başlar ve kafa derisine doğru yayılabilir, tedbir alınmadığı takdirde vücudunuzdan aşağıya inerek ayaklara kadar ulaşıp, bütün vücuda yayılır.

İritan Kontakt Dermatit
Çok rastlanan egzama türüdür. Özellikle ev kadınlarında, sabun, deterjan ve diğer kimyasal maddelerin fazla kullanımıyla baş gösterir.

Allerjik Kontakt Dermatit
Bazı maddelere karşı alerjik yolla oluşan egzamadır. Bitkiler, meyve sebzeler, kozmetik ürünler bunların başındadır. Sebep olan madde bilinmiyorsa test uygulanır.

Atopik
Diz ve dirseklerde, yüzde ve boyunda görülür, gövdeye de yerleşir. Genellikle saman nezlesi, astım gibi alerjik hastalıkları bulunan kişilerde ortaya çıkar.

Seboreik Egzema
Saçlı deride kaşıntı, yağlanma, aşırı kepek, ara ara sulantı ve pullanmayla görülür.

Liken Simpleks (Nörodermatitis)
Sinirli ve stresli insanlarda sırt, ense, bilek veya herhangi bir bölgede kabarık, kuru ve kızarık, kaşıntılı alanlarda oluşan plaklar şeklindedir.

El-Ayak veya Avuç İçi Egzeması
Çok fazla görülür. Ellerde kimyasal ve mekanik travmalarda, ayaklarda ayakkabı içerisin nemli ve sıcak ortamda olunmasından dolayı görülür. Şiddetli kaşıntılı ve iltihaplıdır.

Nedenleri?
Egzamada diye nitelendirilen hastalıkta kalıtsal faktörler önemlidir. Bu genetik nedenler sizi çevredeki alerjik maddelere karşı duyarlılığınızı etkilediğinden egzama, astım veya saman nezlesi olma riskinizi arttırır. son dönemlerde daha sık görülmektedir. Ayrıca egzamayı tetikleyen faktörler vardır. Bunlardan önemlileri, gıdalara karşı özel alerji, aşırı ateş, enfeksiyonlar, kedi köpek gibi hayvanların tüyleri, sabun ve deterjanlar, toz aktarları, polenler ve deriye bitişik yünler, giyisilerdir. Özellikle insan vücudunun katlandığı (koltuk ve göğüs altları) yerlerde görülür. Bu hastalığı en çok tetikleyen sebep kaşıma yoluyla doğan kabartı ve çatlakların arasından giren bakteri ve mikropların neden olduğu enfeksiyondur.

:
Atopik egzaman genelde cilt muayenesiyle teşhis edilir. Atopik egzama teşhisi için genelde ailede egzama, astım ve saman nezlesi bulunup bunumadıgı sorulur. Bazen egzamayı tetikleyen faktörlerin tanımlanmasına yardımcı oldun diye kan alerji testi önerilebilir. Egzamanın ağır ve ciddiyse kortizonlu kremler doktor tavsiyesinde kullanılır. İyileşmeye başladığında ise kortizon kremler ve kortizon dozu düşün ilaçlar kullanılır. Egzamada kullanılan yöntemler genelde katran veya steroid’li bandajlar, ışık terapisi ve bağışıklık sistemini bastırıp hafifleten ilaçlardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM