Ejakülasyon Prekoks – Erken Boşalma

Ejakülasyon Prekoks – Erken Boşalma

Oldukça sık görülen ve ejakülasyon olayının erken meydana gelmesidir. Yani penis vajinaya girdikten sonra cinsel tepkileri normal olan bir eşi tatmin edemeden boşalma olayının gerçekleşmesidir.  Bir çok nedene bağlı olarak gelişir. Ancak en önemli nedeni psikolojiktir. Ejakülasyon bir yere kadar kontrol edilip, geciktirilebilir. Bu kişinin kendini cinsel yönden eğitmesine bağlıdır. Genel evlerde yaşanan cinsel deneyimler […]

Oldukça sık görülen ve olayının erken meydana gelmesidir. Yani penis vajinaya girdikten sonra cinsel tepkileri normal olan bir eşi tatmin edemeden boşalma olayının gerçekleşmesidir.  Bir çok nedene bağlı olarak gelişir. Ancak en önemli nedeni psikolojiktir. Ejakülasyon bir yere kadar kontrol edilip, geciktirilebilir. Bu kişinin kendini cinsel yönden eğitmesine bağlıdır. Genel evlerde yaşanan cinsel deneyimler nedeniyle ejakülasyon konusunda yanlış davranışlar gelişebilir. Kendini cinsel yönden zayıf ve yetersiz hisseden, ereksiyonunu yeterli süre koruyamayacağını zanneden bazı nörotik hastalarda da ejakülasyon prekoksa rastlanır. Psikolojik bozukluklar nedeniyle oluşan vakaların tedavisi yine psikolojiktir. Glans penise anestezik merhem sürülmesi düşünüldüğü kadar yararlı değildir.  Bazen prostat iltihapları veya sinirsel yolları etkileyen hastalıklarda neden olabilir.

Cinsel ilişki sadece ve ejakülasyon değildir. Cinsel ilişkini en önemli tatmin edici unsuru eşler arasındaki ve ejakülasyon öncesinde cinsel oyunlar ve uyarılardır. Cinsel ilişkide sağlanacak doyum sadece erkeğin değil kadının da hakkıdır. Erkek olsun kadın olsun cinsel doyum, uyum içinde gerçekleşen ve bitirilen cinsel ilişkiyle olasıdır. Erkek eşini tatmin etmek zorundadır. Bunun için dikkat etmesi gereken noktalardan biri deejakülasyonunu eşinin orgazm olayının başlamasına kadar geciktirmesidir. Bunun içinde erkeğin eşine cinsel doyum sağlamayı istemesi gerekmektedir..

Tedavi: Sebebin açığa çıkarılması, endişelerin giderilmesi , sık cinsel ilişkide bulunarak cinsel gerilimin azaltılması bazen işe yarayabilir. Ayrıca eşlerin bu konuyla ilgili boşalmayı kontrol altına almayı öğrenebilecekleri egzersiz diyebileceğimiz şeyler vardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM