El Bakımı

El Bakımı

Deterjanlar ve diğer temizlik ürünleri , fazla sıcak ve soğuk, güneş, soğuk, deniz, toprak hepsi elleri yıpratan faktörlerdir. Ellerinizi korumak için özellikle evde yapılan temizlik işlerinizde eldiven giyin. Ellerinizi ıslattıktan sonra iyice kurulamaya özen gösterin ve el kremi veya losyon sürün. Sert olmayan ponzo taşını ellerinizde kullanmanız yararınızadır. Sert derilerde ve lekelerde işe yarar. Haftada […]

Deterjanlar ve diğer temizlik ürünleri , fazla sıcak ve soğuk, güneş, soğuk, deniz, toprak hepsi elleri yıpratan faktörlerdir. Ellerinizi korumak için özellikle evde yapılan temizlik işlerinizde eldiven giyin. Ellerinizi ıslattıktan sonra iyice kurulamaya özen gösterin ve el kremi veya losyon sürün. Sert olmayan ponzo taşını ellerinizde kullanmanız yararınızadır. Sert derilerde ve lekelerde işe yarar. Haftada bir kere yağlı kremle, özellikle gece yatmadan önce, parmağın ucundan başlayıp dibine kadar ellerinize masaj yapın. Ara sıra ellerinize kalın tabaka krem veya vazelin sürüp yünlü eldivenle yatın. Kalktığınızda ellerinizde ki farkı göreceksiniz.

Bazı durumlarda ele özel bakım gerekebilir. Bunlar:

Esmer Lekeler: Ellerde kahverengi lekeler vardır. Bunlara yaşlılık lekesi denir. Bu lekelerin çıkmasını geciktirmek hatta önlemek için filtreli güneş ilacı kullanabilirsiniz. Elde çıkan benekler için pigment renklerini açabilen kremler vardır. Geçici önlemlerde alabilirsiniz. Mesela suda çıkmayan fondoten ile lekelerin ve hatta damarların gözükmesini engelleyebilirsiniz.

Soğuk Kabarcıklar: Parmaklardaki hareketsizlik, soğuk ve nemden kaynaklanır. Bunu önlemek için egzersiz yapmak en doğru yoldur.

Sert Deri ve Çatlaklar: Bu duruma soğuk ve elleri fazla zorlayan işler yol açar. Kir dolan çatlakları limonla temizleyebilirsiniz. Ardından bir pamuk yardımıyla sürdüğünüz zeytin yağını bir süre beklettikten sonra sabunlu su ile yıkayıp iyice durulayın ve krem sürün. Bu işlemi her gün yaptığınızda ellerinizin düzeldiğini göreceksiniz.

El ve parmaklara yapılacak egzersizler:
İyice sıktığınız yumruğunuzu daha sonra parmaklarınız öne doğru gelecek şekilde açın. İki eli de aynı zamanda yapın.

Ellerinizi avuçlarınız yere bakacak şekilde önünüze koyun. Parmaklarınızı birbirine sıkıştırın. Sonra da açabildiğiniz kadar açın.  Limonda el ve el rengi için yararlıdır.

Tırnaklarınız için evde tırnak güçlendirici kremler hazırlayabilirsiniz. Yarım tatlı kaşığı sirke, bir yumurta sarısı ve iki çorba ananas suyu bir kapta karıştırın. Tırnaklar içinde beş dakika beklettikten sonra yıkayıp durulayın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM