Elektrik Çarpmasında İlk Yardım

Elektrik Çarpmasında İlk Yardım

Elektrik çarpması yüksek ve düşük voltaj veya yıldırım çarpması ile meydana gelir. Elektrik çarpan kişiyi kurtarmak için en önce yapılması gereken elektik akımını kesmektir. Aksi takdirde kurtarmaya çalışan kişide bu akıma kapılabilir. Elektrik çarpması ölüme sebep olabilecek kadar tehlikelidir. Elektrik çarpmasında görülecek zarar elektriğin fiziksel özelliğine ve şiddetine göre değişir. Elektrik Akımının Etkileri Elektrik akımının […]

yüksek ve düşük voltaj veya yıldırım çarpması ile meydana gelir. Elektrik çarpan kişiyi kurtarmak için en önce yapılması gereken elektik akımını kesmektir. Aksi takdirde kurtarmaya çalışan kişide bu akıma kapılabilir. ölüme sebep olabilecek kadar tehlikelidir. Elektrik çarpmasında görülecek zarar elektriğin fiziksel özelliğine ve şiddetine göre değişir.

Elektrik Akımının Etkileri
Elektrik akımının etkileri akımın yoğunluğu, süresi, akımın geçtiği vücut bölgesi ve akıma kapılan kişinin fiziksel kuvvetine bağlı olarak değişiklik gösterir. Ciltte yanıklara, kalp ritminde ve sinir sisteminde bozukluklara neden olur. Şiddeti yüksek akımlar solunum kaslarını etkilediğinde oldukça zararlıdır. Bunun sonucunda oksijen almada zorluklar görüldüğü için boğulmalara, ölümlere yol açar. Kalpten geçen akımlar çok tehlikelidir. Daha şiddetli akımlar kalp durmasına yol açabilir. Süresine bağlı olarak düşük gerilimli ve yoğunluktaki akımlarda tehlikeli olabilir. Düşük titreşimli akımlar özellikle iskelet kaslarında uzun kasılmalara neden olabilir. Örneğin elleri kasılan bir kişi elektrik kaynağında daha sıkı tutunup bırakamayacağı için kalp durmalarına yol açabilir.

Elektrik çarpmasında neler önemlidir.

* Gerilimin büyüklüğü (voltaj)
* Elektrik akımına karşı vücut direnci (rezistans)
* Akımın türü (Doğru Akım veya Alternatif Akım)
* Elektrik kaynağına olan temas süresi
* Elektrik akımının vücutta izlediği yol

Neler yapmalı?

Elektrik çarpan kişi, bu akımı onu kurtaracak kişiye de iletir. Bu yüzden ilk önce bu engellenmeli, mümkünse akım kesilmeli. Ev kazalarında ise en güvenli şey elektrik düğmelerinin kapatılmasıdır. Başka bir durumda yapılacak en basit işlemse elektrik kablosunu akıma kapıllan kişiden uzaklaştırmaktır. Bu işlem yalıtkan bir araçla yapılmalıdır. Tahta süpürge sapı, gazete, sopa bu iş için ideal araçlardır. Kişinin akımla bağlantısı kesilir kesilmez eğer solunum durmuşsa ağızdan ağıza solunum yapılır. Kalp durmuşsa kalp masajı gerekir. Elektrik çarpan kişinin ölümüne karar vermeden evvel 4 saat kadar bu uygulamaya devam edilmelidir. Tekrardan solunum başlarsa kişiyi sıcak ve sakin bir yere almalı.

Elektrik çarpmalarında yapılmaması gerekenler

* Elektrik akımına kapılan kişiye çıplak elle dokunmayın.
* Sigortaları kapatmadan yaralıya temas etmeyin.
* Elektrik akımına kapılan kişiye dokunmak için iletken cisimler kullanmayın.

Güvenlikle ilgili önlemler:
* Elektrik sisteminde yaşam kurtarıcı düzenekler kullanılmalıdır. Bu düzenek fazla elektrik yüklendiğinde otomatik olarak akımı keser
* Elektronik ev aletlerini temizlerken aracı fişten çekmek
* Banyoda elektrikli alet kullanmamak
* Kırık ve bozuk fişler ve prizleri kullanmamalı
* Yalın ayak veya ıslak elle ütü yapmamalı
* Tek prize birden fazla elektrikli araç takılmamalı
* Buharlı ütüye su koymadan evvel fişi çekilmeli
* Uzatma kablosu kullanılıyorsa işi bitince önce duvaardaki prizden fişi çekilmeli
* Elektrikle uğraşırken kalın tabanlı lastik ayakkabı giyin
* Evinizde topraklı priz kullanın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM