Embriyo Dondurma İşlemi

Embriyo Dondurma İşlemi

Sağlıklı ve iyi kalitede embriyoların -196 santigrat derecede sıvı azot içinde özel koşullarda saklanması işlemine embriyo dondurma denir. İstenildiği anda rahmin içine yerleştirilebilir. Amaç; yumurta geliştirme, laboratuvar işlerini yapmadan dondurulmuş embriyolar ile hastanın bir kaç ay sonra gebe kalmasını sağlamaktır. Bu yöntemin tüp bebek uygulamasında faydası vardır. Ancak 2 hafta boyunca rahim içini kalınlaştırması için […]

Sağlıklı ve iyi kalitede embriyoların -196 santigrat derecede sıvı azot içinde özel koşullarda saklanması işlemine denir. İstenildiği anda rahmin içine yerleştirilebilir. Amaç; yumurta geliştirme, laboratuvar işlerini yapmadan dondurulmuş embriyolar ile hastanın bir kaç ay sonra gebe kalmasını sağlamaktır. Bu yöntemin tüp bebek uygulamasında faydası vardır. Ancak 2 hafta boyunca rahim içini kalınlaştırması için östrojen bantları kullanılır. Tedavi sürecinde ultrasonografi muayenesi yeterli olmaktadır.

Dondurma işlemi embriyolog tarafından belirlenerek cihaza kaydedilir. İlke olarak ısı yavaş yavaş -30ºC’ye bundan sonra daha hızlı bir şekilde -150ºC’ye indirilir ve donmuş olan embriyolar içerisinde sıvı azot olan saklama kaplarının içerisine konur ve -180ºC de embriyolar saklaması sağlanır. Uygun saklama yöntemi 3-5 yıl arasıdır.

Çözdürme sırasında herhangi bir cihaza gerek duyulmaz. Dondurma sırasında kullanılan kimyasal sıvılar bu sefer ters sırasıyla hazırlanıp uygulanır. Oda ısısına gelen embriyolar en yoğun sıvıya alınarak, bekleme süreleri dikkatle takip edilerek tekrar vücut ısısı olan 37ºC ye getirilerek, gazlı, nemli, sıcak enkübatöre konur. Dondurulan embriyolar çözüldükten sonra her zaman istenilen kalitede olmayabilir. Bu durumda transfer gerçekleşmez. Dondurulmuş embriyoda gebelik olasılığı taze embriyoya göre daha azdır. Erken dönem gebelik kaybına sebep olabilir. Bu durumun çözme işleminde zarar görme olasılığının yattığı düşünülmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM