Empati Nedir?

Empati Nedir?

Empati; bir insanın kendisini, karşısındaki insanın yerine koymak, onun duygu, düşüncelerini doğru olarak algılamaya çalışmasıdır. İnsan karşısındaki gibi düşünebilmeyi ve hissedebilmeyi becerebilmelidir. Böylece insanlarla olan iletişimi de doğru kurulmuş olur. Empati kurup karşısındaki insanı anlamaya çalışmayan insanların genelinin kendilerine göre bir dünya görüşü vardır ve başkalarını da kendi inandıklarına inandırmaya çalışırlar. Olaylara geniş açıdan bakamayıp, […]

; bir insanın kendisini, karşısındaki insanın yerine koymak, onun duygu, düşüncelerini doğru olarak algılamaya çalışmasıdır. İnsan karşısındaki gibi düşünebilmeyi ve hissedebilmeyi becerebilmelidir. Böylece insanlarla olan iletişimi de doğru kurulmuş olur.

Empati kurup karşısındaki insanı anlamaya çalışmayan insanların genelinin kendilerine göre bir dünya görüşü vardır ve başkalarını da kendi inandıklarına inandırmaya çalışırlar. Olaylara geniş açıdan bakamayıp, kayıplarının farkında olmazlar. Empati kurabilen biri ise karşısındaki insanı anlayarak, onun acılarını, sevinçlerini hisseder, yaptıklarının nedenini anlar.

Empati kendi arasında bölümlere ayrılır. İçgüdüsel empati, , gibi..

İçgüdüsel Empati: Canlıların dünyaya gelirken beraberinde taşıdığı empati şeklidir. Duygusal film sahnelerinde, bir haber izlerken dökülen göz yaşı bu empatiye örnek olabilir. Başkalarının yaşadığı üzüntü, sevinci, aynı onlar gibi yaşayabildiğimiz empati türüdür.

İlişkisel Empati: İlişki içinde bulunduğumuz insanların duygularına karşılık kurulan empati türü. İlişkinin yakınlık derecesi empati gücümüzü de etkiler. Ne kadar yakınsak empati kurma gücümüzde o denli fazla olur.

Deneyimsel Empati: Kendi kişisel deneyimlerimizden öğrendiklerimizle ortaya çıkar. Kendimizi aynı olayları yaşamış insanlarla özdeşleştiririz.

Empati kurmanın karşımızdaki kadar bize de yararı vardır. Karşımızdaki insanın ne düşündüğünü, ne hissettiğini anlayabilmek demek; onunla sağlıklı iletişim kurup, sevgi, saygı ve güvenini kazanamak demektir. Empati sayesinde başkalarının düşündüklerini de düşünerek farklı bakış açılarına sahip olabilir..

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM